Sağlık Bakanı Koca, Hatay’da sahra hastanesinde incelemelerde bulundu

Koca, 10 ili vuran ve “yüzyılın felaketi” olarak adlandırılan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesine kurulan sahra hastanesinde incelemelerde bulundu.

Yaralı sağlık çalışanları ve yakınlarıyla görüşen Koca, yetkililerden son durum hakkında bilgi aldı. Koca, burada yaptığı açıklamada, bugün depremin beşinci günü olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin büyük bir felaket yaşadığını söyledi.

Hatay’daki hastanenin depremin olduğu ilk andan itibaren kullanılamaz hale geldiğini öğrendikten hemen sonra bu bölgeye gelmeye çalıştığını belirten Koca, bölgedeki hastanenin ilk dönemde kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle ciddi sorun yaşadıklarını kaydetti.

 ”OLAĞANÜSTÜ ZORLUKLAR KULLANIYORUZ”

Sahra hastanelerini devreye soktuğunu söyleyen Bakan Koca, şöyle devam etti:

“Hava koşullarının hem ambulanslar hem de uçaklar için uygun olmamasından kaynaklanan sıkıntıları yaşadık. Bu nedenle 610’a yakın ambulans ekleyerek Adana Şehir Hastanesi’nden bir koridor oluşturduk. Buradan ilkini yaparak hastalarımızı hızlı bir şekilde Adana şehir hastanesine sevk ettik. sevk ettiğimiz hasta sayısı 4.100’ü geçti.İskenderun’da eski SSK yerleşkesi içinde bulunan eski binamız yıkıldı.Orada da hastalarımızı ağırlıklı olarak kara ve deniz yolu ile Mersin şehir hastanesine sevk ettik. başvurduğumuz hasta sayısı 6 bin 200, ben buldum.”

Ülkenin dört bir yanından sağlık çalışanlarının bölgeye geldiğini belirten Koca, “Olağanüstü bir çaba göstermek için çaba harcıyoruz. Şu anda buradaki sağlık çalışanı sayısı 7 bine ulaştı.” dedi.

“2 GÜN SONRA BAŞKA SAHA HASTANESİ FAALİYETE GEÇECEK”

Bir yandan sahra hastaneleri kurmaya başladıklarını kaydeden Koca, şunları kaydetti:

“Kurduğumuz bu sahra hastanesinde ameliyat yapmak mümkün olacak. Hem yoğun bakım hem de tomografisi olan bir hastaneden bahsediyorum. Yaklaşık 2 gün içinde bir sahra hastanesi daha faaliyete geçecek. Üçüncü ameliyathaneli hastaneyi de hizmete açıyoruz. Ama burada 12 sahra hastanesi birimi faaliyet gösteriyor. Buradaki hasta yoğunluğunun giderek azaldığını görüyoruz. Eğitim hastanemiz kullanılabilir durumda olduğu için 2 gün öncesinden itibaren daha yoğun bir şekilde kullanmaya başladık. Bakanlık olarak tüm birimlerimize ve ekiplerimize destek vererek bundan sonraki süreçte hastaneyi merkez hastane olarak kullandık. Üçüncü basamak dediğimiz riskli hastayı da tedavi edebiliyoruz. Merkezimiz önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak bir eğitim hastanesi olacak” dedi.

Deprem bölgelerinde kaç tane sahra hastanesi olduğu sorulduğunda Koca, “Toplamda 77 sahra hastanesi birimi var. Sayılarını her geçen gün artırıyoruz. Özellikle konteyner kentlerde ve çadırlı büyük yerleşim yerlerinde sayıyı artırmak istiyoruz. Aynı zamanda ilaç sorununu da bu hastaneler aracılığıyla çözmeye çalışıyoruz.Önümüzdeki günlerde özellikle ilaç konusunda daha fazla sonuç alabileceğimiz bir yaklaşıma sahip olacağız.” cevabı verdi.

Yoruma kapalı.