Sağlık alanındaki tedbirler Resmi Gazete’de yayımlandı

Kararnameye göre, olağanüstü hal uygulanan illerde serbest meslek sahibi eczacılar ile tıbbi cihaz satış merkezi, gözlükçü, özel yapım protez ve ortez merkezi, işitme cihazı merkezi veya diş protez laboratuvarı olarak faaliyet gösteren işyerleri, OHAL süresince, valilikçe uygun görülen yerlerde veya Sağlık Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde gezici yollarla faaliyet izni verilecektir.

Olağanüstü hal süresince Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki serbest eczaneler, Sağlık Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde ilaç takip sistemi işlemlerinden muaf tutulacak.

Ancak, kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçlara yönelik talepler, düzenli bir reçete kaydı tutularak ve basılı reçetelerin bir kopyası saklanarak karşılanacaktır.

Olağanüstü hal süresince Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerindeki tıbbi cihaz satış merkezleri, gözlükçüler, protez merkezleri, özel ortez merkezleri, işitme cihazı merkezleri veya protez laboratuvarları OHAL kapsamında ürün takip sistemi bildirimlerinden muaftır. usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenir.

Yoruma kapalı.