Saadet Partisi 8. Olağan Kongresi: Temel Karamollaoğlu tek aday, slogan ‘Milletin iktidarında saadet var’

Ayşe Sayın | Ankara

Temel Karamollaoğlu

Kaynak, DHA

Saadet Partisi, 8. Olağan Büyük Kongresi’ni Pazar günü gerçekleştirecek.

“Kararlıyız, milletin iktidarında Saadet var” sloganıyla toplanacak kongrede, 1200 kayıtlı delege, partiyi 2023 seçimlerine taşıyacak olan yeni parti yönetimini belirleyecek.

Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun tek aday olarak tekrardan seçilmesi beklenen kongrede, 75 üyeli Genel İdare Kurulu (GİK) ile Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri için de seçim yapılacak.

Birçok siyasal parti, olağan büyük kongrelerini seçim sonrasına ertelerken, Saadet Partisi, 7. Olağan Kurultay’nin üstünden 3 yıl geçmesi sebebiyle, bir anlamda “yasal zorunluluk” gereği 8. Olağan Kongresi’ni seçimler öncesi, 30 Ekim’de yapma sonucu aldı.

Erbakan’dan sonrasında ikinci isim

Parti içinde, yaşamını yitiren eski Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanı Oğuzhan Asiltürk ekibinde yer edinen ve CHP ile iş birliğinden rahatsız olan muhalif bir kesim olduğu biliniyor.

Bundan dolayı de kurultay kararının alınmasının peşinden, muhaliflerin aday çıkarabileceği de kulislerde  konuşuluyordu.

Sadece, parti teşkilatlarında kuvvetli olan Karamollaoğlu, tekrardan YİK Başkanlığı’na seçildi. Kısaca Necmettin Erbakan’dan sonrasında hem partinin, hem de “Ulusal Görüş”ün başındaki ikinci isim olarak kurultay öncesinde tabandan kuvvetli destek almış oldu.

Bundan dolayı muhaliflerin aday çıkarmaktan vazgeçmiş olduğu yorumları dile getiriliyor.

Partisini Altılı Masa’da tutan ve delegelere 2023 seçimleri için “iktidar vadetmesi” beklenen Karamollaoğlu’nun en rahat kongrelerinden birini gerçekleştireceğine dikkat çekiliyor.

Altılı Masa

Kaynak, Getty Images

Üye olmadığı anlaşılınca adaylıktan çekildi

Kurultay kararının açıklanmasından sonrasında, Karamollaoğlu’na karşı aday adaylığını duyuru eden tek isim ise ekonomist Prof. Dr. Mete Gündoğan oldu.

Sadece Gündoğan, geçtiğimiz günlerde toplumsal medya hesabından adaylıktan çekildiğini deklare etti.

YİK toplantısında Karamollaoğlu’nun genel başkan adaylığında “ittifak edildiğini” belirten Gündoğan, “ Neticede, bazı mevzularda değişik fikirlerimiz olsa da herhangi bir rahatsızlığa yada yanlış anlamaya fırsat vermemek ve yüksek ideallerimizi iç çekişmelere örselettirmemek için genel başkan talibi olma kararımı geri çekiyorum” sözleriyle aday adaylığından çekildiğini duyurdu.

Sadece Saadet Partisi kaynakları, Gündoğan’ın, parti üyesi olmaması sebebiyle, aslına bakarsan adaylık kriterlerini taşımadığını, bu yüzden çekilmesi şeklinde bir durumun da olamayacağını ifade ediyor.

Saadet Partisi tüzüğüne bakılırsa bir kişinin genel başkanlığa aday gösterilebilmesi için delegenin yüzde 15’inin, doğrusu 180 imzayla aday gösterilmesi gerekiyor.

GİK ve YDK belirlenecek

Saadet Partisi’nin Hacıbektaş Veli Üniversitesi Kurultay ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek kongresinde, partinin kayıtlı 1200 delegesi, genel başkanın yanı sıra, 75 üyeli GİK ve YDK üyelerini de belirleyecek.

Blok sıralama ile seçim yapılacağı için genel merkez listesinin delinmesi şeklinde bir sürpriz beklenmiyor. Kulislerde, Karamollaoğlu’nun mevcut GİK üyelerinin büyük bölümünü koruyacağı yorumları yapılıyor.

Tüm partilere çağrı gitti

Ortalama 5 bin oturma kapasiteli bir salonda gerçekleştirilecek kongreye, parti yönetimi  20 bin dolayında katılım hedefleniyor. Bir tek İstanbul’dan 5 bin kişinin iştirakı planlanırken, salon dışına da dev ekranlar doldurularak, partililerin kongreyi izlemesi sağlanacak.

Parti kaynaklarından edinilen bilgiye bakılırsa kongreye yurt içi ve yurt dışından oldukça sayıda isim çağrı edildi. Tüm siyasal partilere davetiye gönderilirken, basın kuruluşlarına da akreditasyon uygulanmadı.

Doğan: Hem seçimlere, hem iktidara hazırlık kongresi

Saadet Partisi Genel Sekreteri ve Kurultay Düzenleme Heyeti Başkanı Mesut Doğan, kurultay hazırlıkları ile ilgili data verdi.

Partinin 7. Olağan Kongresi’ni 3 Kasım 2019’da gerçekleştirdiğini anımsatan Doğan, “Aradan geçen bu 3 yılda ülkemizin karşı karşıya kalmış olduğu problemlerin giderek daha da derinleştiğini ve partimizin kadro ve politikalarına olan ihtiyacın her geçen gün arttığı görülmektedir. Gelinen noktada yasal prosedürlerimizi tamamlamak ve hem seçimlere hem de iktidara hazırlık çalışmalarımızı, yapacağımız bu kongreyle taçlandırmak istedik” dedi.

Ortalama 25 gündür yoğun bir çalışmayla kurultay hazırlıklarını yürüttüklerini belirten Doğan, yaklaşan seçimlere işaret ederek, ülke ve millet olarak “büyük değişimin şafağında” olunduğunu söylemiş oldu:

“Bu değişiklik talebinin ve yeni iktidardan beklentilerin farkındayız. Millet, iktidarda artık kendisini görmek ve siyasette kendisinin sorunlarının öncelenmesini istiyor. Bundan dolayı da kongrede ana sloganımız, ‘Kararlıyız milletimizin iktidarında Saadet var.’ Her insanın her mevzuda kendini güvende hissedeceği tekrardan büyük Türkiye inşa etmeye kararlıyız.”

Yoruma kapalı.