Rusya’yı Ukrayna’dan bu yıl çıkarmak zor

ABD Müdafa Bakanı Lloyd Austin ile Orgeneral Milley, Almanya’da ABD’ye ilişkin Ramstein Hava Üssü’nde düzenlenen ve Ukrayna’ya desteğin ele alındığı Ukrayna Müdafa Temas Grubu Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Orgeneral Milley, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın oldukça sıkıntılı geçtiğini, fazlaca uzun bir cephede ve geniş bir alanda yapıldığını, Ukrayna topraklarında hala fazlaca sayıda Rusya kuvveti bulunduğunu açıkladı.

Milley, “Askeri açıdan baktığımızda bu yıl Rusya’nın işgal etmiş olduğu alandan Rus güçlerini askeri olarak çıkarmanın fazlaca zor olduğu görüşümü koruyorum. Bunun zor olması olanaksız olduğu anlamına gelmiyor. Bence olabilecek şey cephenin istikrarlı şekilde savunulması. Bu mümkün ve askeri ekipmanın teslim edilmesine, bunlarla ilgili eğitimin verilmesine bağlı.” dedi.

Ukrayna ordusunun saldırı ederek bazı bölgeleri Rusya’dan almalarını mümkün gördüğünü belirten Milley, Rusya’nın bu muharebede fazlaca büyük kayıplar verdiğini dile getirdi.

– Her iki tarafta ciddi kayıplar var

Milley, her iki tarafın kayıplarıyla ilgili suali yanıtlarken şunları kaydetti:

“Savaşlarda kayıpların sayıları daima şüphelidir. Rusya’nın kayıplarını geçen sefer söylediğimde 100 binin üstünde olarak ifade etmiştim. Şu anda bunun fazlaca üstünde bulunduğunu söyleyebilirim. Rusya fazlaca ciddi kayıplar veriyor. Buna tertipli ordusunun yanı sıra Wagner şeklinde paralı asker grupları ve öteki güçler dahil.”

Rusya’nın 250 bin kişiyi askere alarak insan enerjisini takviye edeceğini dile getiren Milley, Ukrayna’nın da siviller dahil olmak suretiyle fazlaca ciddi kayıplar verdiğini söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.