Rusya’dan AB ülkelerinin askeri yetkililerine yaptırım kararı

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, 16 Aralık 2022’de AB’nin Rusya’ya karşı 9. yaptırım paketini kabul etmiş olduğu hatırlatıldı. AB’nin tek taraflı kısıtlayıcı tedbirlerle Rusya üstünde baskı kurma denemelerinin devam etmiş olduğu kaydedilen açıklamada, “AB’nin bu tür eylemleri gayrimeşru ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin internasyonal ayrıcalıklarını baltalıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Parlamentosunun da 23 Kasım’daki toplantısında “Rusya Federasyonu’nun terörü destekleyen devlet olarak tanınmasına ilişkin” kararı onaylayarak Rusya karşıtı saldırgan bir çizgi izlediği belirtilen açıklamada, “2014’ten beri Kiev güvenlik güçleri tarafınca Donbas sakinlerinin öldürülmesine göz yuman Batı siyasal topluluğunun çifte standardı bir kez daha yayınlandı.” yorumunda bulunulmuş oldu.

Rus tarafına yönelik söz mevzusu dostça olmayan eylemlere karşılık, Rusya topraklarına giriş yasağı içeren Avrupa kurumları ve AB’ye üye devletlerin temsilcileri listesinin genişletildiği aktarılan açıklamada, bu listeye Ukrayna’ya tabanca ve askeri teçhizat elde eden, üreten Avrupa devlet ve ticari şirket yöneticileriyle Ukrayna’ya askeri yardım sağlama misyonu çerçevesinde Ukrayna askerlerinin eğitiminde yer edinen AB ülkelerinin askeri kurumlarının yöneticilerinin dahil edilmiş olduğu bildirildi.

Yaptırımların bazı Avrupa Parlamentosu üyelerini de ihtiva ettiği aktarılan açıklamada, yaptırım uygulanan adların sıralaması yayımlanmadı.

Yoruma kapalı.