Rusya, Dnipro’ya düzenlenen füze saldırısına ilişkin suçlamaları reddetti

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, Dnipro’da bir apartmana düzenlenen füze saldırısı ve Ukrayna’ya yönelik ihtimaller içinde yeni tank sevkiyatına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Rusya’nın sivil binalara hücum gerçekleştirmediğini belirten Peskov, “Rus ordusu yerleşim binalarına yada toplumsal altyapı tesislerine hücum düzenlemiyor. Ukrayna tarafının bazı temsilcilerinin yapmış olduğu, trajedinin hava müdafa sisteminden kaynaklandığına dair çıkarımları sizler de gördünüz.” diye konuştu.

İngiltere’nin Ukrayna’ya yönelik Challenger 2 tankları sevk etme planlarına ise tepki gösteren Peskov, “Buna son aşama negatif yaklaşıyoruz. İngiltere’nin ve öteki Avrupa ülkelerinin Ukrayna’ya yeni daha gelişmiş askeri ekipman sağlama niyeti, sahadaki durumu değiştirmiyor.” ifadesini kullandı.

Peskov, söz mevzusu sevkiyatların yalnızca süreci uzattığına dikkati çekerek, “Ukrayna’nın da durumunu kötüleştiriyor. Ukrayna’da yaşayan insanların kaderini, geleceklerini herhangi bir halde umursadıklarından şüpheliyiz. Rusya karşıtı amaçlarına ulaşmak için bu ülkeyi bir vasıta olarak kullanıyorlar. Bu tanklar da tıpkı ötekiler şeklinde yanacak.” dedi.

Yoruma kapalı.