Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan Türkiye’ye kritik ziyaret

MÜZAKERELERDE UKRAYNA’DAKİ DURUM DİKKATE ALINACAK

Açıklamada Lavrov ile Çavuşoğlu’nun Ukrayna, Güney Kafkasya, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Karadeniz bölgesindeki durumu ele alacağı söylendi.

Açıklamada, “Bakanlar, Ukrayna krizinin mevcut durumu hakkında görüş alışverişinde bulunacak, çatışmanın barışçıl çözümünün ilkelerini ve yollarını müzakere edecekler, bu da Kiev’in Rusya’nın çıkarlarını ve endişelerini dikkate alması koşuluyla mümkündür.” paylaşılan bilgiler

TAHIL KORİDOR ANLAŞMASININ UYGULANMASI KONUŞULACAK

Rus tarafının “iyi niyet göstergesi” olarak 60 gün uzattığı tahıl koridoru anlaşmasının uygulanmasına ilişkin görüşmelerin yapılacağına yer verilen açıklamada, “Her şeyden önce Türk ortaklarımızın yardımıyla” denildi. , sadece Ukrayna tahılının dünya pazarlarına arzı açısından değil, aynı zamanda Rus tarım ürünleri ve gübrelerinin uluslararası tüccarları açısından da.Amacımız bu anlaşmaların tam olarak uygulanmasını sağlamak, erişimi sağlamak için ifadeler kullanıldı.

TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ DE GÜNDEMDE

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lavrov ile Çavuşoğlu’nun Moskova’da başlayan Türkiye-Suriye ilişkilerinde normalleşme sürecini görüşecekleri kaydedilerek, İran’ın dörtlü formatta garantör ülke olarak yer almasıyla birlikte masaya oturulacağı belirtildi. Astana süreci, Ankara ve Şam’a yardım yönünde atılan adımlara değinilecek.


Yoruma kapalı.