Rusya, Amerikan siyasetine müdahale etti mi?

Matt Taibbi, Twitter’da paylaşmış olduğu uzun tweet serisinde, “Rusya Gate Yalanları” başlığı altında, “Senelerce devam eden bir kargaşanın oldukca mühim bir anında Demokratlar, Trump-Rusya soruşturmasındaki kusurlarla ilgili bir raporu, Rus ‘botları’ ve ‘trolleri’ tarafınca desteklendiğini söyleyerek kınadılar. Twitter yetkilileri Rus etkisine dair hiçbir kanıt bulamayınca dehşete tutuldu.” ifadelerine yer verdi.

Yayınladığı kurum içi yazışmaların ekran görüntülerinde yer edinen “Kurultay trollerini besliyoruz.”, “Rusya ile bağlantılı herhangi bir mühim etkinlik yok.” şeklinde ifadelere değinerek Rusya’nın ABD siyasetine müdahalesini ortaya koyacak sağlam bir delile rastlanmadığına dikkati çeken Taibbi, Twitter’ın, politikacıları ve medyayı söz mevzusu bot hesapların “Rus olmadığı” mevzusunda uyardığını fakat bunun “görmezden gelindiğini” kaydetti.

Taibbi, tweet serisinde, Twitter Güvenlik Yöneticisi Yoel Roth’un kurum içi bir yazışmada, “#ReleaseTheMemo etiketiyle paylaşılan ilk 50 tweeti incelediğini” ve hiçbirinde “Rus bağlantısına dair bir iz bulunmadığını”, söz mevzusu paylaşımların “spam” şeklinde gözüktüğünü belirten ifadelerinin geçmiş olduğu ekran görüntüsüne yer verdi.

Twitter yöneticilerinin, ABD siyasetine Rus müdahalesi mevzusunda yanıldıklarını itiraf ettikleri, bununla ilgili esprili görsellerin yer almış olduğu yazışmalarını da paylaşan Taibbi, “Twitter, evrensel kanının aksine, kayıtlardaki Rusya iddialarına meydan okumamak şeklinde kölece bir model izlemeye devam etti.” ifadesini kullandı.

ABD medyasının bu konudaki tavrına da değinen gazeteci, “Netice olarak, AP’den Politico’ya, NBC’den Rolling Stone’a muhabirler, hiçbir kanıt olmamasına karşın ‘Rus bot hesapları’ temasını işlemeye devam ettiler.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

– Twitter Dosyaları

Elon Musk bir süredir, Twitter’in eski yönetiminin kurum içi yazışmalarını bir grup gazeteciyle paylaşarak ifşa ediyor.

Twitter’in yeni yöneticisi ve bağımsız gazetecilerin “Twitter Dosyaları” olarak adlandırılan bu tweet dizileri, Twitter’ın eski yönetiminin, siyasal görüşleri sebebiyle içeriklere taraflı olarak müdahale ettiğini ortaya koyuyor.

Bugüne dek meydana getirilen ifşaatta, ABD Başkanı Joe Biden’ın ekibinin talebi üstüne seçim sürecinde ortaya çıkan Biden’ın oğlu Hunter Biden’a ilişkin sızıntıların sansürlenmesi, Trump’ın hesabının askıya alınmasının yanı sıra Twitter’ın eski yönetiminin ABD ordusunun Orta Doğu’daki manipülasyonlarına alet olduğu ve ABD makamlarının 250 bin Twitter hesabının kapatılmasını istediği ortaya çıkmıştı.

Twitter dosyaları ifşaatlarında son olarak gazeteci Alex Berenson, Kovid-19 aşısı üreticisi Pfizer’ın Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Scott Gottlieb’in mRNA aşıları aleyhindeki paylaşımlar mevzusunda Twitter yöneticilerine yapmış olduğu baskıya yer vermişti.

Yoruma kapalı.