RTÜK’ten yayıncılık ihlallerine ilişkin açıklama

Kurul’dan yapılan yazılı açıklamada, RTÜK’ün haftalık olağan toplantısını yarın yapacağı belirtildi.

Toplantı öncesi kabul edilemeyen beyannameler ve ardından beklenen değişikliklerin yapıldığı vurgulanan basın açıklamasında, “6112 sayılı kanunun uygulanmasından sorumlu olan Üst Kurul’un engellenmeye çalışıldığı ve bazıları tarafından bastırılmış. Raporları görmezden gelmemizi istiyor.” söylendi.

Açıklamada, hiç kimsenin RTÜK’ten görevini yapmamasını isteyemeyeceği ve daha ileri giderek bağımsız RTÜK’ü tehdit etmeye çalışamayacakları belirtildi.

“Hiçbir siyasi partinin tehditlerine boyun eğmeyeceğiz ve RTÜK’e hitaben yapılan açıklamaların yasaların bize verdiği görevleri yapmamızı engellemesine izin vermeyeceğiz. Üst Kurulumuz deprem yayınlarında medyayı dezenformasyon konusunda sürekli uyardı. , dezenformasyon ve milli birlik ve beraberliği zedeleyecek yayınlar… Ancak bu uyarıları dikkate almayan ve toplumu kutuplaştırmayı amaçlayan medya kuruluşlarına yasal yaptırımlar uyguladığımız için kimseden izin almayacağız.

Siyasi partileri, anayasal bir kurum olan RTÜK’ü hukuksuz bir şekilde tehdit etmekten vazgeçip asıl görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Yüzlerce yayıncı arasından bir eldeki parmak sayısını geçmeyen medya kuruluşlarına uygulanacak herhangi bir yaptırım kararı asla ve asla medya üzerinde baskı değildir. Yaptıkları hataların ve kasıtlı hataların farkında olan yayınevleri, hatalarını kabul ederek milletimizden özür dilemek yerine, birileriyle işbirliği yaparak sözde düşünce özgürlüğü kisvesi altında insanların kafasını karıştırmayı amaçlamaktadır.

Hangi demokratik ülkede iftira, karalama ‘haber ve ifade özgürlüğü’ olarak kabul ediliyor. Yanlışta ısrar eden, uyarıları yok sayan, hukuku hiçe sayan bazı medya yayınları görmezden gelinemez. Ülkemizi derinden yaralayan deprem felaketinin ardından Yüksek Kurulumuz ana gündemini medyamızın birlikte hareket ederek ortak yardım kampanyasına odaklamıştır. Hassas medyamız tek yürek olarak üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Sonuçsuz kalan tartışmaların ardından gün, dün gece olduğu gibi birlik ve beraberlik günüdür.

Yoruma kapalı.