RTÜK’ten Halk TV, Tele 1, Flash TV ve FOX TV’ye idari para cezası

RTÜK, haftalık olağan toplantısında izleme raporlarını tartıştı. Masadaki raporlar ağırlıklı olarak seçim yayınlarıyla ilgiliydi. FOX’ta seçim gecesi yayınlanan program sunucusu Çiğdem Toker’in açıklamaları yaptırım konusu oldu. Yayında Toker, “Aslında şu anda bu ülkede hukuk devleti normları ve standartları yok. Bu yönetimde yok. Yani dediğim gibi bir siyasi iktidar hür iradeyle el değiştirir mi sorusu sorulmuyor.” Seçimler artık kritik bir konu haline geldi, istiyorum, demokrasi sadece sandık meselesi değil” diyerek kamuoyunun tepkilerini de topladı. İlgili bilirkişi görüşüne bakan Üst Kurul, yayıncı kuruluşun kanalının hukuka aykırı olduğuna karar vererek FOX TV’ye üst sınıra kadar idari para cezası verdi.

Devlet televizyonundaki sözler bile cezalandırıldı

Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Yeni Bir Sabah programına konuk olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın demokrasiye aykırı açıklamaları da RTÜK’ün radarına takıldı. Özdağ’ın “Ama benim seçim sonucuna siyasi bir saygım yok, asla da olmayacak. Çünkü yanlış bir seçim yapıldı” sözleri Halk TV’ye yaptırım getirdi. RTÜK, Halk TV’ye azami idari para cezası verdi.

TELE 1 SENARYOLARINA DA YAPTIRIM YAPILDI

Seçimler için sihirli, özel oy pusulalarının hazırlandığı, sandık kapandıktan sonra muhalefete verilecek oyların uçup gideceği ve bunun yerine baskın oyların çıkacağı iddiaları Tele1’e pahalıya mal oldu. “18 Dakika” programında Merdan Yanardağ’ın sözlerini inceleyen Üst Kurul, yayın ilkelerini ihlal eden kanala idari para cezası verdi.

Tele 1’in bir başka seçim yayınında anket sonuçlarına ilişkin açıklamaları RTÜK’ün izleme uzmanları tarafından aktarıldı. Merdan Yanardağ’ın yayında yer alan “Artık bu kazanımların meşruiyetinin oldukça tartışmalı olduğunu düşünüyorum” ve benzeri açıklamaları değerlendiren Üst Kurul, Tele 1’e de yasa dışı tele-alışveriş yayınları nedeniyle yaptırım kararı aldı.

ENGİNYURT YAYINLANAN HABER FLAŞ PENALTI

Milletvekili Cemal Enginyurt’un Flash Haber’deki açıklamaları, yayıncı kuruluşun kanalına yaptırım uygulanmasına yol açtı. Cumhurbaşkanlığı adayı Sinan Oğan hakkında açıklamalarda bulunan Enginyurt’un açıklamalarına yer veren Flaş Haber’e idari para cezası verildi. Ayrıca hakkında yakalama kararı bulunan ve yurt dışında yaşayan firari Erk Acarer’in program sunucusu ve Acarer’in iddiaları Flash Haber’e para cezası verilmesine yol açtı.

Yoruma kapalı.