Ron DeSantis: ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin potansiyel başkan adayı olarak görülen Florida Valisi ‘yeni Trump’

Bernd Debusmann Jr | BBC News, Washington

Ron DeSantis

Kaynak, Getty Images

Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis, rakipleriyle emek verme mevzusundaki istekliliği, ciddi tavırları ve duruşu sebebiyle bazı gazeteciler ve Cumhuriyetçi gözlemciler tarafınca “öze haiz Trump” ya ABD’de “Trump 2.0” olarak adlandırılıyor.

Cumhuriyetçi Ulusal Komite’nin eski sözcüsü Doug Heye, BBC’ye yapmış olduğu açıklamada, “Trump hiçbir süre politikayla ilgili olmadı. O tamamen tavırlarla ilgiliydi” diyor ve ekliyor:

“DeSantis kesinlikle Trump’ın taktiklerini uyguluyor fakat bunların arkasında hem siyasal hem de siyaset belirlemeyle ilgili hedefler var.”

Bu, Florida’daki pek fazlaca seçmene hitap eden bir görüntü.

ABD’de bugünkü ara seçimler öncesinde meydana getirilen anketler, DeSantis’in Florida’daki valilik yarışında rakibi Demokrat Parti’den rakibi Charlie Crist’e karşı rahat bir üstünlük sağladığını gösteriyordu.

Peki, bazılarının Cumhuriyetçi Parti’nin yeni yüzü ve potansiyel olarak Beyaz Saray’daki bir sonraki Cumhuriyetçi başkan olacağına inanılmış olduğu DeSantis kimdir?

çizgi

44 yaşındaki DeSantis, 2012’de Temsilciler Meclisi’ne seçildi. Doğrusu ABD siyasetinde hala görece yeni bir isim. 2018’de kısa devam eden senatör adaylığının peşinden vali oldu.

1978’de Florida’nın Jacksonville kentinde doğan DeSantis, Yale Üniversitesi’nde tarih eğitiminden sonrasında Harvard Hukuk Fakültesi’ne girdi.

Harvard’daki ikinci senesinde ABD Birliği’nda subay olarak göreve getirildi ve ABD Donanmasının hukuki kolordusuna atandı. Buradaki görevleri içinde Guantanamo Körfezi’nde tutulan tutuklularla çalışmanın yanı sıra Irak’a konuşlandırılan seçkin ABD deniz komandoları için hukuk danışmanlığı da vardı.

DeSantis 2010 senesinde ordudan terhis edilmiş olsa da ABD Deniz Kuvvetleri rezervinde hizmet vermeye devam ediyor. Mahalli bir TV muhabiri olan eşi Casey ile de bu sıralarda tanıştı.

New Yorker dergisi, çifti ve çocuklarını “kampanya broşürü için uygun bir aile” olarak tanımladı.

Etken vazife süresi sona erdikten sonrasında DeSantis federal savcı oldu. 2012’de Florida’nın en tutucu bölgelerinden birinde koltuk için yarışa girdi.

Florida eyaleti çapında siyasete bu ilk adımında DeSantis esas olarak “minik devlet” ve vergilerin azaltılması için kampanya yürüttü ve Obama yönetimine karşı etkili bir karşıcılık sergiledi. Yönetimin “evlatların bel ölçüsünden dünyanın ısısına kadar derhal her mevzuya” müdahale etme eğilimini kınadı.

Şubat’ta Texas’ta düzenlenen bir konferansta yapmış olduğu konuşmada “Görevim büyük seviyede Barack Obama’yı durdurmaktı. Bunlar mühim mücadelelerdi” dedi.

ABD Kongresi’nde beş yıl geçirip burada aşırı sağcı muhafazakârlardan oluşan “Özgürlük Kurulu”nun oluşumuna destek olduktan sonrasında 2018’de DeSantis, devrin ABD Başkanı Donald Trump’ın tam desteğiyle valilik için aday olma niyetini deklare etti.

Trump’ın DeSantis’in kampanyası üstündeki tesiri kısa sürede ve fazlaca net bir halde ortaya çıktı.

DeSantis çocuklarıyla katılmış olduğu bir kampanya reklamında, evlatlarından biri tahta bloklarla oynarken ona “duvarı inşa etmesini” söylüyor (Meksika sınırına hemen sonra inşa edilen duvarın ön hazırlığı olarak), bir diğerine “ABD’yı Tekrardan Büyük Yap” işaretiyle okumayı öğretiyordu.

New Yorker hemen sonra DeSantis’in rakibinin medya danışmanı Kevin Cate’in 30 saniyelik reklamın “Florida tarihindeki en aptalca ve en etkili reklam” bulunduğunu söylediğini aktardı.

DeSantis ve Trump

Kaynak, Getty Images

Vali olarak DeSantis

DeSantis, Ocak 2019’da Florida valisi oldu.

Bu zamanda karşılaşmış olduğu en büyük güçlük 2020’de Covid-19 salgınıyla geldi. Nisan ayına kadar eyalet çapında soyutlama emri vermiş, yüzlerce kontrol merkezi kurmuş, milyonlarca maske sipariş etmişti.

Sadece Nisan 2020’de, DeSantis eyaletteki kısıtlamaları kaldırmaya başladı ve Temmuz ayında – hızla artan vakalara ve sert eleştirilere karşın – okulların tekrardan açılmasını emretti.

Cumhuriyetçi bir stratejist ve Trump’a Karşı Cumhuriyetçi seçmenlerin kurucusu olan Sarah Longwell BBC’ye verdiği demeçte, “Covid, o dönemde ulusal akla karşı çıkan biri olarak hakkaten adını duyurduğu yerdir. Eyalette onun duruşunu takdir eden pek fazlaca insan var” diyor.

DeSantis hemen sonra Ocak 2021’de Başkan olarak göreve süregelen Joe Biden’ı hedef aldı.

Mart ayında katılmış olduğu bir tv programında, “Ağzını her açtığında basın ekibine sözlerini temizletmek zorunda kalan halsiz, yarı sinik bir Başkan ile benim şeklinde dışarıda olan biri arasındaki karşıtlık, ben fazlaca açık sözlü biriyim. Söylediklerimde ciddiyim. Liderlik ederim ve işleri hallederim” diye konuştu.

DeSantis, o zamandan bu yana yaptıklarıyla ülkenin en tanınmış Cumhuriyetçi figürlerinden biri oldu. Mesela Mart 2022’de ilkokullarda cinsel yönelim ya da cinsiyet kimliği tartışmalarını yasaklayan bir yasa tasarısını imzaladı.

Ek olarak oy kullanma suçları iddialarını incelemek suretiyle bir “Seçim Suçları ve Güvenliği Ofisi” kurdu.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtaj hakkını anayasadan çıkarmasının peşinden DeSantis “milyonların dualarının” kabul edildiğini duyuru etti.

DeSantis’in imzaladığı ve 15. haftadan sonrasında kürtajı yasaklayan bir yasa, yasal engellerle karşılaştı ve şu anda eyalet yüksek mahkemesinde inceleniyor.

DeSantis ek olarak göçmenleri siyasal bir gösterinin parçası olarak kullanmakla suçlanıyor.

Cumhuriyetçi Ulusal Komite’nin eski sözcüsü Heye, DeSantis için “Kültür savaşçısı olarak başrol oynamaya istekli” diyor.

“Trump’a Karşı Cumhuriyetçi Seçmenler” adlı grubun kurucusu olan Longwell de, DeSantis’in tartışmalı politikaları üstünden medyayla girmiş olduğu mücadelenin, onu siyasal yıldız olarak parlatabileceğini belirtiyor.

“Medya onu korkulu buluyor ve o da bunu seviyor. Trump’tan öğrendiği bir başka şey de bu. Medyayı kızdırırsanız, hakkınızda fazlaca konuşurlar ve bu da isminizi kuvvetlendirir, hayranlarınızın sadakatini kazanmanıza destek verir.”

Cumhuriyetçi Parti’nin yeni lideri mi?

Trump ve DeSantis

Kaynak, Getty Images

DeSantis şu ana kadar 2024’te başkanlığa aday olma niyetini açıklamadı ve yalnız 2022 seçimleri için Florida yarışına odaklandığını söylemiş oldu. Buna karşın, Trump’ın tekrardan aday olmaması halinde ya da aday olsa bile Cumhuriyetçilerin önde gelen adayı olabileceği yönünde spekülasyonlar yapılıyor.

Bazı anketler DeSantis’in Florida’da meydana getirilen kamuoyu yoklamalarında 2024’teki ihtimaller içinde bir yarışta Trump’ın önünde bulunduğunu ve ülke genelinde de Trump’la başa baş bir yarış içinde bulunduğunu gösteriyor.

Trump ile DeSantis arasındaki potansiyel rekabet, Trump’ın ondan çeşitli lakaplarla söz etmesiyle de kendisini gösterdi ve bu muhafazakarların tepkisine yol açtı. Sadece bigün sonrasında Trump, açıkça desteklemese de DeSantis’in kazanma ihtimalinin yüksek bulunduğunu kabul etti.

Longwell, 2020’deki seçimlerde Trump’a oy veren seçmen gruplarıyla yapmış olduğu anketlerde,  Trump’ın yarışta olmaması halinde kimi aday görmek istedikleri sorulduğunda DeSantis’in “açık ara bir numaralı isim” bulunduğunu söylüyor. Ona nazaran, DeSantis’in bu senaryodaki olasılık için “kendini konumlandırdığına” inanmakla beraber, adaylık için Trump’ı yenip yenemeyeceği “belirsizliğini koruyor”:

“DeSantis’in Trump’ı bire bir alt edebilecek güce ya da kabiliyete haiz olduğundan güvenli değilim. Onu Cumhuriyetçi Parti’nin geleceği olarak gören pek fazlaca insan var. Sadece bunu kestirmek için hemen hemen fazlaca erken. Onu ulusal sahnede hemen hemen asla görmedik.”

Yoruma kapalı.