Proje resmen başladı! Kardeş ülkeye Türk imzası

Projenin başlangıcı dolayısıyla Trablus’un güneydoğusundaki Salahaddin bölgesinde düzenlenen törene Libya Ulaştırma Bakanı Muhammed eş-Şuhubi de katıldı.

Bakan Şuhubi, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, 82 kilometrelik yol yapım ve genişletme projesini Türk-Libya ortaklığında kurulan firmanın hayata geçireceğini belirtti.

Şuhubi, “Bu yol Trablus’a çıkan mühim yollardan biridir. Libya şu an tekrardan bayındır sürecine girdi. Türkiye’yi ziyaretimizde Türk firmalarını Libya’ya çağrı ederek Libya’nın yeniden inşasında katkı sağlamaları çağrısında bulunduk.” ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda birçok Türk firmanın Libya’da etkinlik gösterdiğini hatırlatan Şuhubi, “Türk firmaları Libya’da halen Trablus Internasyonal Havaalanı, Sebhe Havaalanı, Sebhe-Ubari ve Ummul Eranib-Katrun yolunun yapımının yanı sıra Misrata kenti ve Libya’nın batısında birçok projeyi hayata geçirmek için çalışıyorlar.” dedi.

– ÖNEMLİ VE STRATEJİK BİR PROJE

AA muhabirine konuşan başkent Trablus’un Kasr bin Gaşir bölgesi Belediye Başkanı Muhammed Sakkug da belediye sınırları içindeki Salahaddin bölgesinden Terhune’ye uzanan bu yolu yenileme projesinin oldukca mühim ve stratejik bulunduğunu altını çizdi.

Sakkug, “Bu yolu kullanacak olan bölge halkı ve tüm Libyalılar rahat, kolay ve çağıl şartlarda bir seyahat meydana getirecek. Libya içindeki ve dışındaki tüm Türk şirketlerinin Libya’nın tekrardan imarında katkı sağlamalarını temenni ediyoruz.” dedi.

– ÇALIŞMALARIN 8 AYDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Projenin Şantiye Şefi Basri Çakmak ise, İnfitah (Açılım İnşaat) şirketi olarak projenin 2 çarpı 2 şeklinde bölünmüş yol olarak dizayn edildiğini söylemiş oldu.

Mühendis ve çalışanların çoğunun Türkiye’den geldiğini aktaran Çakmak, “İmkanlar sağlanırsa 8 ay benzer biçimde bir sürede proje tamamlanacak. Türkiye’de esasen birçok alanda bu işleri yapıyoruz. İnşallah burada da güzel bir iş çıkaracağız.” dedi.

– Türkiye’de eğitim görmüş Libyalı mühendis

Projede, üniversite eğitimini Türkiye’de tamamlayan Libyalı genç inşaat mühendisi Seyyid en-Neas da vazife alıyor.

Uludağ Üniversitesinden 2018’de mezun bulunduğunu söyleyen Neas, bir senedir bu projenin hazırlık aşamalarında vazife aldığını dile getirdi.

– TERHUNE KENTİNİN ÖNEMİ

Libya’nın batısındaki en büyük kabileden adını alan Terhune kenti, ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in 4 Nisan 2019’da başkent Trablus’a hücum emri verdiği dönemde ve bilhassa 2020’de Libya ordusuna en fazla direnen şehir olmuştu.

Terhune’nin hükümet güçlerinin eline geçmesinin peşinden Hafter’e bağlı silahlı güçler, birkaç gün içinde başkent Trablus’un 500 kilometre doğusundaki Sirte kentine kadar çekilmek mecburiyetinde bırakılmıştı.

Libyalılar, Ecdabya kentinde doğup büyüse de Hafter’in de aslen Terhune kabilesine mensup bulunduğunu söylüyor.

Yoruma kapalı.