PKK’nın kirli yüzü bir kez daha ortaya çıktı: 2 günde 17 çocuğu kaçırdılar

Son günlerde ana yollarda ve özellikle okul önlerinde “kontrol noktaları” sayısını artıran terör örgütü, Haseke ve Halep vilayetlerinde çocukları kaçırmak için faaliyetlerine hız verdi.

Dün lise bitirme sınavının ardından Haseke şehir merkezinde 6 çocuğu kaçıran teröristler, bugün Halep’in Kamışlı ilçesinden 7 ve Manbiç ilçesinden 4 çocuğu ailelerinin yanından aldı.

Bu nedenle PKK/YPG son 2 günde 17 çocuğu zorla silah altına aldı.

Gözaltına alınan gençlerin Haseke’nin Malikiyye (Derik) ilçesine bağlı Han el-Cebel köyündeki sözde eğitim kamplarına götürüldüğü biliniyor.

2022’de 1200 çocuğu kaçırıp silahlı personeline kattı

Birleşmiş Milletler’in Ocak-Aralık 2022 tarihli “Yıllık Silahlı Çatışmalardaki Çocuklar” raporunda, terör örgütü PKK ve onun Suriye uzantısı SDG ve YPG’nin 2022 yılında 1200’den fazla çocuğu asker olarak kullandığı açıklandı.

Raporda, PKK’nın SDG Suriye kolundan 637, PKK/YPG ve SDG bağlantılı örgütlerden 633 çocuğun silahlı kadroya alındığı kaydedildi.

Raporda görüşlerine yer verilen BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “HPG/PKK’nın çocukları asker olarak kullanmasından son derece kaygılıyım. Çocukları asker olarak ve başka amaçlarla kullanmayı bırakmalarını ve herkesi serbest bırakmalarını rica ediyorum.” çocukları saflarına alın.” ifadesini kullanmıştı

Yoruma kapalı.