Pearl Harbor’da ölen Amerikalı denizci 80 yıl sonra toprağa verildi

Pearl Harbor saldırısı

Kaynak, Getty Images

İkinci Dünya Savaşı’ndaki Pearl Harbor saldırısında yaşamını kaybeden Amerikalı bir denizci, saldırıdan 80 yıl sonra toprağa verildi.

Çağdaş tekniklerin yardımıyla Herbert Jacobson’ın kimliği kalıntılarından tespit edildi ve Arlington Ulusal Mezarlığı’na gömüldü.

Jacobson’ın yeğeni Associated Press Haber Ajansı’a yapmış olduğu açıklamada, en sonunda ne işe yaradığını bilmenin aileyi mutlu ettiğini belirtti.

Jacobson Japon saldırısında ölen ve yaralanan binlerce Amerikan askerinden biriydi.

7 Aralık 1941’de Japonların düzenlemiş olduğu sürpriz hücum, ABD’nin 2. Dünya Savaşına girmesine niçin olmuştu.

21 yaşlarında yaşamını kaybeden “Bert” Jacobson, Japon torpidolarıyla batan dört harp gemisinden önde gelen USS Oklahoma’da ölen 400 denizciden biriydi.

Denizcilerin cesetleri iki yıl sonra çıkartıldı fakat birçoğunun kimliği tespit edilemedi.

Tüm kurbanların kimliğinin belirlenebilmesi için yoğun çaba harcanmasına rağmen, Jacobson’ın kimliği sadece 2019’da DNA teknolojisinin kullanılmasıyla tespit edildi.

Jacobson’ın cenaze töreni pandemi sebebiyle yeni yapılabildi ve törene genç denizciyi asla tanıma şansı olmayan yakınları katıldı.

Pearl Harbor kurbanlarının kimliğini diş kayıtlarıyla tespit etme çabaları başarısız olmuş, 2003 ve 2015’te DNA teknolojileri kullanılmaya başlanmıştı.

Pearl Harbor, 11 Eyül 2001’de New York’taki ikiz kulelere meydana getirilen saldırıya dek Amerikan topraklarında düzenlenen en fazlaca sayıda kişinin öldüğü saldırıydı.

Saldırıda iki saat içinde 2400 Amerikan askeri ölmüş ve ABD Birliği’nın Pasifik filosundaki gemilerin bir çok ya batmış ya da hasar almıştı.

Saldırının ertesi günü ABD Başkanı Franklin Roosevelt Japonya’ya harp duyuru etmiş ve ülke İkinci Dünya Savaşı’na girmişti.

Hawaii’deki Pearl Harbor üssü hala donanma tarafınca kullanılıyor ve saldırıda ölenlerin anısına kurulan bir müze ve anıta ev sahipliği yapıyor.

Yoruma kapalı.