Paris’te ortalık yangın yeri! Terör örgütü PKK yanlıları polisle çatıştı

Fransa’nın başkenti Paris’te, 69 yaşlarında bir Fransız vatandaşının etrafa silahla ateş açması sonucu minimum 3 kişinin öldüğü, biri ağır 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Le Parisien’in haberine bakılırsa, başkentin 10. Bölgesi’ndeki Enghien Caddesi’nde bir Fransız vatandaşı, çevresinde bulunan kişilerin üstüne silahla ateş açtı. Saldırıda ilk belirlemelere bakılırsa 3 şahıs öldü, biri ağır 3 şahıs yaralandı.

Paris Emniyetinden meydana getirilen açıklamada, saldırının gerçekleştiği yerde bir kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Açıklamada, kurtarma ekiplerinin müdahalesi ve güvenlik sebebi öne sürülerek bölgenin boşaltılması çağrısı yapılmış oldu.

Saldırının ne amaçla yapıldığına ilişkin hemen hemen resmi bir izahat olmadı.

Paris Savcısı Laure Beccuau, 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, biri ağır 3 kişinin yaralandığını deklare etti. Beccuau, saldırıya ilişkin soruşturma açıldığını duyurdu.

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne da saldırıda yaşamını yitirenler için taziyelerini ileterek saldırganı yakalayan polisleri de kutlama etti. Borne, vakaya yönelik soruşturma açıldığını teyit etti.

– “KÜRTLERİN ÖZELLİKLE HEDEF ALINDIĞI SÖYLENEMEZ”

Vaka yerine gelen İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, saldırganın aşırı sağcı olduğuna ilişkin kati data olmadığını söylemiş oldu. Darmanin, “Saldırgan bilgili olarak yabancıları hedef alsa da Kürtlerin bilhassa hedef alındığı söylenemez.” dedi.

İçişleri Bakanlığı görevi yürüttüğünden bu yana 9 tane aşırı sağcı motifli vaka gerçekleştirildiğini ve 11 aşırı sağcılara ilişkin derneğin kapatıldığını belirten Darmanin, saldırganın bunlardan hiçbiriyle bağlantısına ilişkin bir kanıt bulunmadığını aktardı.

Darmanin, devam eden adli soruşturma neticesinde gelecek saatlerde daha net bilgilerin paylaşılacağını kaydederek saldırıda 3 kişinin öldüğünü, 3 kişinin de yaralandığını hatırlattı.

– TERÖR ÖRGÜTÜ PKK YANLILARI POLİSE SALDIRDI

Öte taraftan, Darmanin’in konuşmasının peşinden, Paris’teki Strasbourg Saint Denis’deki Ahmet Kaya Kültür Merkezi olarak malum binanın önündeki saldırının Kürtlere yönelik yapıldığını öne devam eden, terör örgütü PKK yanlısı bir grup, alandaki polislere hücum etti ve caddedeki vasıta ve dükkanlara zarar verdi. Polis, saldırganlara göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Vakalar esnasında terör örgütü PKK yanlısı çarpıcı sözler atan saldırganlar, terör örgütünü simgeleyen flamalar taşıdı.

– SALDIRGAN DAHA ÖNCE GÖÇMEN MERKEZİNE DE SALDIRMIŞ

Fransız basınında, 69 yaşındaki saldırganın, Fransa’nın resmi demir yolu şirketi SNCF’ten emekli bir Fransız vatandaşı olduğu açıklandı.

Haberlerde, saldırganın daha ilkin de 2016 ve 2021’de 2 kez adam öldürmeye girişim ettiğinin polis kayıtlarına geçmiş olduğu, Aralık 2021’de elinde kılıçla Paris’te bir göçmen merkezine saldırmış olduğu ve 2 kişiyi yaraladığı bilgisine yer verildi. Saldırganın bundan dolayı hapse atılmış olduğu ve bu aralık ayında hapisten çıkmış olduğu anımsatıldı.

Yoruma kapalı.