Papa, geleneksel Noel mesajında silahların susması çağrısında bulundu

Papa, güncel meselelerine dair mesajlar verdiği Noel Yortusu’ndaki “Urbi et Orbi” (Roma ve dünyaya) hitabını, Aziz Petrus Meydanı’na bakan bazilikanın locasından yapmış oldu.

Hz. İsa’nın doğumunun kutlandığı Noel’in öneminden bahseden Papa, dünyada devam eden çatışmalara değinerek “On aylık savaşın yol açmış olduğu yıkım sebebiyle evlerinden uzakta, karanlıkta ve soğukta bu Noel’i karşılayan Ukraynalı kardeşlerimize bakalım. Rab, acı çeken her insana somut dayanışmamızı göstermemiz için bizlere esin versin, silahları susturma ve bu anlam ifade etmeyen harbe bir an ilkin son verme gücüne haiz olanları aydınlatsın.” dedi.

Papa, “Değişik bölgelerde, değişik sahnelerde üçüncü dünya savaşını yaşayan bizim zamanımız, ciddi bir sulh kıtlığı çekiyor.” diye konuştu.

Geri plana düşen fakat çatışmaların hemen hemen sona ermediği Suriye’yi düşündüğünü dile getiren Papa, “Son aylarda şiddetin ve çatışmaların arttığı, ölüm ve yaralanmaların arttığı Mukaddes Toprakları da düşünelim. Tanrı’ya, İsrailliler ve Filistinliler içinde diyalog ve karşılıklı itimat inşa etme çabaları tekrardan başlaması için yakarma edelim.” ifadelerini kullandı.

Katoliklerin ruhani lideri, Lübnan’ın internasyonal toplumun desteğiyle toparlanması umudunu ifade ederek Yemen, Sahel ve ABD kıtasındaki siyasal ve toplumsal gerilimlere yönelik endişesini dile getirdi.

Papa, Noel’in Myanmar ve İran’da da uzlaşıya ve kan dökülmesinin son bulmasına vesile olması temennisini paylaştı.

Papa Franciscus, aç kalan evlatları düşünmeleri gerektiğine, her gün büyük miktarlarda yemeğin çöpe gittiğine dikkati çekerek, “Ukrayna’daki cenk bu durumu daha da kötüleştirdi ve bilhassa de Afganistan’da ve Afrika Boynuzu devletlerinde tüm halkları kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı. Her savaşın açlığa ve gıdanın bir tabanca olarak kullanılmasına yol açtığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Papa, bu şekilde bir günde göçmenleri, yalnız insanları, kimsesiz evlatları da unutmamaları icap ettiğini kaydetti.

Katoliklerin ruhani lideri, konuşmasının arkasından meydandakileri takdis edip bayramlarını kutladı.

Yoruma kapalı.