Pakistan mahkemesinden ”Arşad Şerif” talimatı

Ulusal basındaki haberlere gore, Anayasa Mahkemesi Başkanı Ömer Ata Bandial, yapmış olduğu yazılı açıklamada, gazeteci Şerif’in Kenya’da öldürülmesinin arkasından 43 gün sonrasında hükümete soruşturma açması talimatı verdi.

Bandial, ülkedeki gazetecilerin ve halkın, Şerif’in ölümü sebebiyle son aşama endişeli bulunduğunu ve kamuoyunun mahkemenin mevzuyu ele almasını istediğini altını çizdi.

Başbakan Şahbaz Şerif, Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, Bandial’ın kararını memnuniyetle karşılayarak, hükümetin mahkemeyle tam ortaklık içinde olacağını kaydetti.

– Vaka

Eski Başbakan İmran Han’ın da aralarında bulunmuş olduğu siyasetçi ve gazeteciler, Şerif’in öldürülmesinin aydınlatılmasıyla ilgili Anayasa Mahkemesine çağrıda bulunmuştu.

Hükümet, gazetecinin öldürülmesinin aydınlatılması için iki değişik kurul oluşturmuştu.

Eski Başbakan Han’ın sağlam bir destekçisi olan Şerif, Şahbaz Şerif hükümetini ve orduyu sert dille eleştirmesiyle biliniyordu.

ARY News televizyonunda İmran Han’ın liderliğini yapmış olduğu Pakistan Hakkaniyet Hareketi (PTI) partisinin Hususi Kalem Müdürü Şahbaz Gill ile gerçekleştirdiği programın arkasından hakkında işlem başlatılan Şerif, bu gelişme üstüne gözaltına alınmamak için ağustosta Dubai’ye gitmişti. Şerif’in Dubai’den niçin Kenya’ya gittiği ise belirsizliğini koruyor.

Kenya polisi, gazeteci Arşad Şerif’in 23 Ekim’de başkent Nairobi’de polis tarafınca “yanlışlıkla” öldürüldüğünü açıklamıştı. Şerif’in bulunmuş olduğu aracın, çocuk kaçırma vakasına karışan araca benzediği ve denetim noktasında “dur” ihtarına uymaması sebebiyle polis tarafınca ateş açıldığı kaydedilmişti.

Yoruma kapalı.