Osmanlı topraklarından kaçırılmıştı… Almanya çağrıda bulundu: Türkiye’ye iade edilmesi gerekli

1870’li yıllarda Osmanlı topalaklarından Prusya’ya kaçırılan Bergama Sunağı’nın Türkiye’ye iade edilmesi için Berlin Eyaleti Hakkaniyet, Çeşitlilik ve Ayrımcılıkla Senatörlüğünde müsteşar olan Saraya Gomis, çağrıda bulunmuş oldu. Gomis, Tagesspiegel gazetesine yapmış olduğu açıklamada, “Ilke olarak şahsen Bergama Sunağı ve Nefertiti büstünün iade edilmesinden yanayım. Sadece buna başkaları karar verecektir.” dedi.

TÜRKİYE’YE İADE EDİLMESİ ÇAĞRISINDA BULUNDU

Bergama Sunağı’nın Türkiye’ye iade edilmesi çağrısında bulunan ve Kültürel varlıkların iadesi söz mevzusu olduğunda, bakış açısının değişmesi icap ettiğini belirten Gomis, “Ayrımcılık karşıtı bir bakış açısıyla şunu söylemek zorundayız; dünyanın öteki bölgelerinden gelen tüm kültürel varlıklar bizlere ilişkin değil. Onlar burada gayrı meşru şekilde bulunuyorlar. İkinci adımda, bunların iyi mi iade edilebileceğini görmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

OSMANLI TOPRAKLARINDAN PRUSYA’YA KAÇIRILDI

1870’li yıllarda Alman mühendis Carl Humann tarafınca o dönem Osmanlı topraklarından Prusya’ya getirilen Bergama Sunağı Berlin’deki Pergamon (Bergama) Müzesi’nde sergileniyor.

Nefertiti büstü ise Berlin’e Mısır’dan getirilmişti.

Yoruma kapalı.