Nişanca’nın 50 yıllık tapu sorunu çözüldü

Eyüpsultan’ın tapuda sorun yaşayan bölgelerinden Nişanca’da tapu sevinci yaşandı. Eyüpsultan Belediyesi Başkanlık binasında düzenlenen tapu teslim törenine Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve AK Parti Eyüpsultan İlçe Başkanı Muhammet Vanlıoğlu, Eyüpsultan İlçe Tapu Müdürü Hamit Karpınar, Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları ve Nişanca Mahallesi Sakinleri katıldı.

‘2019 MART’TA BAŞLADIK, 2023 MART’TA BAŞLIKLARI VERECEĞİZ’

Nişanca Mahallesi’ndeki 50 yıllık tapu sorununu çözmek için zorlu bir süreçten geçtiklerini ve 2019 Mart ayında başladıklarını belirten Belediye Başkanı Deniz Köken, şunları söyledi:

“Mart 2019’da Münzevi Camii’nin altında bir toplantı yaptık. Ondan sonra ciddi bir şekilde çalışmaya başladık. Tüm bölgeyle ilgili çalışmalara başladık. Biliyorsunuz 2019 Ağustos’ta İstanbul’da küçük bir deprem oldu. Vatandaşlarımız sitelerde ve başka yerlerde” 2 gün sürdü.Biliyorum vatandaşlarımız 2 gün özellikle mali ablukalarda dışarıdaydı biz onlara yemek getirdik sonra çözüm bulun dediler Nişanca semtinde tescilli bina bile yok yetkili yok 2010 yılında alınan kentsel dönüşüm kararına uyulmayınca bu derneğin bize uygun olup olmadığını sorgulamadık, harita şirketini de değiştirmedik çünkü. hızlı hareket etmek zorunda kalırdık bunları düşünseydik en az 1.5 yıl kaybederdik bugün bunu konuşamıyoruz bile bu bir süreç çok zor ve ancak üst kurulla oturup müzakere ettikten sonra son noktaya geldik. Art 2019’da başladık ve Mart 2023’te tapuları çıkarabildik. Demek istediğim, bu çok zor bir iş, bu yüzden sabrınız için teşekkür ederim. Herkes gelip koltuk değneklerinin peşine düştü, bütün bilgileri topladınız, söylentilere inanmadınız. Hem tapu müdürümüzün hem tapu müdürümüzün hem de bölge müdürümüzün önemli katkıları oldu.”

‘ŞEHİR VE BELEDİYE İŞ BİRLİĞİ İLE YAPILAN EN İYİ ÇALIŞMA’

Nişanca Mahallesi’ndeki çalışmanın vatandaş ve belediye iş birliği ile yapılan en güzel çalışmalardan biri olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Deniz Köken, “Biliyorsunuz ülke olarak çok büyük bir felaket yaşadık. Allah yaşatmasın diyoruz. Yine bir felaket ama bu arada yol haritamızı oluşturduk ve “Güvenlik duvarlarımızı kurmamız gerekiyor. Bunun yolu da doğru planlama ve doğru inşaattan geçer. Doğru bir inşaat yapabilmek için doğru planı yapmamız gerekiyor. Artık İstanbul’da herkes kentsel dönüşümü hissetmekten vazgeçsin çünkü müteahhit bir bana bir de kendine yapacak. Öyle”. Bina yok. Nişanca’da 800 konut var. 800 konutu 1600 yapınca ne yapacağınızı anlıyorsunuz. Artık öyle bir model yok. Zaten içine bu kadar bina sığma ihtimali yok. .Ne de olsa burası çok eski bir mahalle ve sokakları 7 metre uzunluğunda.Çocuklarınıza bırakabileceğiniz gerçek bir aktüel oluşturulmuş,vatandaş belediye işbirliği ile yapılmış en güzel çalışmadır. derneğe, harita şirketine, kentsel dönüşüm müdürüme ve planlama müdürüme oy veren herkese çok teşekkür ederim.Sevgili tapu müdürüm ekibinizle bu konuda çok ciddi çalışmalar yapmışlar ve bizi bu günlere getirdiler. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza saygılarımı sunuyorum. Birlikte çok büyük işler başarabileceğimizi gösterdik.”

‘NISANCA’YI YENİDEN ÇALIŞTIRACAĞIZ’

Bölgede inşaat süreci başladığında Nişanca’nın ring ring çalışan daha düzgün bir yapıya kavuşacağını vurgulayan Başkan Deniz Köken, “İnşaat süreci başlayınca yol boyunca eksiklerimize bakıyoruz. ilk yıkım ve ruhsatı Nişanca’da törenle verir, arkası çoraptır inşallah biter bitmez gelir İstanbul’un ilk kurulan semtidir, fetihle yaşlanmıştır.” Defterdar, Otakcılar, Nişanca havzalarını heba edemeyiz. Aslında girdiği bir hikaye yok. Keşke zamanında daha düzenli kurulmasaydı ama bundan sonraki süreçte yol haritamızı ve sizlerle paylaşacağız. Burayı nokta nokta birlikte çalışacağımızı düşünüyorum” dedi.

Konuşmanın ardından Belediye Başkanı Deniz Köken, Nişanca Mahallesi sakinlerine tek tek tapuları teslim ederek bu önemli gün anısına fotoğraf çektirdi.
Tapularına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Nişanca Mahallesi sakinleri, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

‘CUMHURBAŞKANI DENİZ KÖK VERDİĞİ SÖZÜ TUTUYOR’

Emeği geçen herkese teşekkür eden Ayşe Kırmızı, “Tabii ki bizim için sevindirici bir durum. Başka yerlerde yaşamak yerine yapılırsa en azından çocuklarımız kendi evlerinde yaşayacaklar. İnşallah güzel şeyler olur. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanımız sözlerinde durdular. Hayırlı olsun.” herkes,” dedi.

’50 YILLIK SORUN ÇÖZÜLDÜ’

Başkan Deniz Köken’in verdiği sözü tuttuğunu söyleyen Ali Osman Altun, “Sözünde durup tapu sorunumuzu çözen Başkanımız Deniz Bey’e çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Nihat abimiz ve emeği geçen ekiplerinden Allah razı olsun. tapu işleri. Tapularımızı aldığımız için çok mutluyuz. Tüm Nişancalılara hayırlı olsun. 50 yıllık bir sorun çözüldü” dedi.

“Alamazsın dediler, biz aldık”

Tapusuna kavuşmanın mutluluğunu yaşayan Nişanlılı Nazım Akbaba, “Emlak tapumuz için gece gündüz çalıştık.

Yoruma kapalı.