Netanyahu başbakanlığındaki yeni İsrail hükümeti Meclisten güvenoyu aldı

İsrail Meclisinde, Likud Partisi lideri Netanyahu öncülüğündeki İsrail’in 37’nci hükümeti için itimat oylaması oturumu yapılmış oldu.

Oturumdaki oylamada, Netanyahu’nun 120 sandalyelik Meclise sunmuş olduğu koalisyon hükümeti milletvekillerinin 63’ünün kabul oyunu alarak güvenoyuna haiz oldu. Oturumda 54 milletvekili ise ret oyu kullandı.

Böylelikle İsrail’de şimdiye kadar en uzun süre başbakanlık görevi icra eden Netanyahu, siyasal kariyerinde 6. kez başbakanlık koltuğuna oturdu.

Meclisteki oturumda Likud milletvekili Amir Ohana da Meclis Başkanlığına seçildi. Odaha, ülkenin ilk eşcinsel Meclis Başkanı oldu.

Tamamen sağ partilerden oluşan Netanyahu’nun kabinesi, 5’i hanım 30 bakandan oluşuyor.

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına girilen İsrail’de 1 Kasım’da meydana getirilen erken genel seçimde, eski başbakan ve karşıcılık lideri Binyamin Netanyahu’nun başını çekmiş olduğu sağ bloktaki partiler, 120 sandalyeli Meclise 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

Sandık sonuçlarına gore Netanyahu başkanlığındaki Likud Partisi 32, aşırı sağcı müttefikleri Dini Siyonizm Partisi, Yahudi Gücü ve Noam’ın oluşturduğu Dini Siyonizm Sıralaması 14, Ultra Ortodoks partiler; Şas 11 ve Birleşik Tevrat Yahudilik 7 iskemle elde etmişti.

Netanyahu öncülüğündeki yeni koalisyon hükümeti, İsrail siyasal tarihindeki “en sağcı hükümet” olarak değerlendiriliyor.

Yoruma kapalı.