“Nene Hatun” deprem bölgesine ikmal ve yardım malzemesi taşıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, dünyanın en zorlu su yollarından biri olan Türk Boğazları bölgesinde görev yapan Türkiye’nin ilk acil müdahale gemisinin, ihtiyaç duyulan her yerde denizlerde can, mal, seyir ve çevre güvenliğini sağlamak için Nene Hatun’un saat 09.30’da İskenderun’a gitmek üzere İstanbul’dan hareket ettiği kaydedildi.

Açıklamada, geminin erzak ve yardım malzemelerini almak üzere Mersin’e yaklaşık 72 saatte, ardından yaklaşık 8 saatte İskenderun’a varmasının beklendiği belirtilirken, olası bir arıza nedeniyle rotasının ve varış limanının değişebileceği belirtildi. durumun değerlendirilmesi.

HER HAVA KOŞULUNDA ÇALIŞIR

Adını milli mücadele kahramanı Nene Hatun’dan alan gemi, her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor.

Nakliye kazalarına, deniz kirliliğine ve yangınlara karşı harekât gücünü artıran acil durum gemisi 87,8 metre uzunluğa, 19,5 metre genişliğe, 8,7 metre yüksekliğe ve 1800 ton çelik ağırlığa sahip.

Gemide, acil bir durumda kurtarılan hayatta kalanlara veya mürettebat üyelerine acil bakım ve tedavi sağlanacak 20 yatak kapasiteli bir hastane bulunmaktadır.

Hastanede çağrı sistemi, lavabolar, medikal dolaplar, banyo, tuvalet, 20 hasta yatağı, yeterli sayıda sandalye, her yatak başında sabit oksijen hattı, prizler ve hemşirelik hizmetleri için gerekli tüm ilaç ve tıbbi malzeme bulunmaktadır. .

Yoruma kapalı.