NATO silahlarının cepheye naklini engelledik

Konaşenkov, Rus birliklerinin Ukrayna’daki harpte eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

Rusya Silahlı Kuvvetlerinin dün havadan ve denizden fırlatılan uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzeler ve insansız hava araçlarıyla (İHA) Ukrayna’nın ulaşım ve askeri sanayisine enerji elde eden sistemleri vurduklarını belirten Konaşenkov, “Saldırılar hedeflerine ulaştı. Belirlenen tüm nesneler vuruldu.” ifadelerini kullandı.

Söz mevzusu saldırılar sonucunda NATO ülkeleri tarafınca tedarik edilen silahlar dahil muharebe bölgelerine yönelik tabanca ve cephane nakliyesinin kesintiye uğradığını kaydeden Konaşenkov, Ukrayna ordusunun askeri teçhizatının onarımı ve restorasyonu için kullandığı tesislerin de çalışmasının durakladığını dile getirdi.

Yujno-Donetsk ve Zaporijya yönünde Rus “Doğu” birliğinin yeni avantajlı bölgeleri ele geçirerek taarruzlarını sürdürdüğünü söyleyen Konaşenkov, Ugledar yerleşim birimindeki Ukrayna birliklerine hücum yapıldığını ve kayba uğratıldığını aktardı.

Rus hava müdafa sistemlerinin Ugledar yerleşim birimi yakınında Ukrayna ordusuna ilişkin Su-25 model harp uçağını düşürdüğünü bildiren Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne dek 380 tayyare, 204 helikopter, 2 bin 967 İHA, 402 hava müdafa roket sistemi, 7 bin 644 tank ve zırhlı vasıta, 991 oldukça namlulu roketatar, 3 bin 932 obüs ve havan topu, 8 bin 191 hususi askeri vasıta yok edildi.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.