Musk, Donald Trump’ın Twitter hesabının yeniden açılacağını açıkladı

trump

Kaynak, Getty Images

Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk, toplumsal medya platformunda yapmış olduğu bir anketi takiben, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kişisel hesabının yeniden açılacağını duyurdu.

“Halk konuştu, Trump geri dönecek” diye tweet atan Muck, ankete katılan 15 milyondan fazla Twitter kullanıcısının yüzde 51,8’inin Trump’a hesabının geri verilmesini desteklediğini belirtti.

Musk mesajında “Halkın sesi, Tanrı’nın sesidir” anlamına gelen Latince “Vox Populi, Vox Dei.” ifadesini de kullandı.

Musk 18 Kasım’da “Trump’a hesabı geri verilmeli mi?” sorusuyla bir anket başlatmıştı.

Sadece Trump’ın Twitter’a geri dönerek dönmeyeceği bilinmiyor. Daha ilkin yapmış olduğu açıklamada Trump “Geri dönmek için bir niçin görmüyorum” demişti.

Trump’ın kişisel Twitter hesabında şu an itibarıyla bir hareket görülmüyor. Hesaptan atılmış son tweetin zamanı hâlâ 8 Ocak 2021.

Trump’ın hesabı 6 Ocak 2021’deki ABD Kongresi baskınından sonrasında, “nefret söylemi” yaymış olduğu sebebi öne sürülerek kalıcı olarak engellenmişti.

Twitter bunu, Trump’ın “daha çok sertlik vakasını kışkırtma riski” sebebiyle yaptıklarını açıklamıştı.

Feysbuk, Instagram ve YouTube da, Twitter’ı takip ederek, Trump’ın on milyonlarca takipçili hesaplarını askıya almıştı.

Trump birkaç ay sonrasında, TRUTH (Gerçek) adlı kendi toplumsal medya platformunu kurdu sadece TRUTH, Trump’ın tahmin etmiş olduğu popülerliği yakalayamadı.

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, uzun devam eden belirsizlik sonrası Ekim ayında Twitter’ı 44 milyar dolara satın almıştı. Musk peşinden firmanın fazlaca sayıda çalışanı işten çıkardı.

Musk’ın ek olarak şirket çalışanlarına ”uzun saatler fazlaca yoğun” emek verme yada ayrılma çağrısı yaptığına ve bunun peşinden, geçen hafta içinde fazlaca sayıda kişinin çekilme ettiğine dair haberler paylaşıldı. Peşinden Twitter ofislerinin 21 Kasım Pazartesi gününe kadar kapatılmış olduğu açıklandı.

Satın aldıktan sonrasında firmanın CEO’su da olan Musk, dünyanın en varlıklı insanı.

Yoruma kapalı.