MİT operasyonuyla yakalanmıştı! FETÖ mensubu Uğur Demirok’a 2 yıl 2 ay hapis cezası

Yurt dışında MİT tarafından yakalanan sanık Uğur Demirok, FETÖ/PDY’nin sözde özel güvenlik tesisinde faaliyet gösterdiği ve bazen “ev kardeşi”, “tüccar abisi” olduğu iddiasıyla yargılanarak yargılandı. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla yargılandığı dava sonuçlandı. Sanık Uğur Demirok, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Sanık avukatı salonda hazır bulundu.

Örgütün güvenlik birimlerinde yuvalandığı bildirildi.
Duruşmada esasa ilişkin açıklama yapan Cumhuriyet Savcısı, sanığın Orhan kod adıyla silahlı terör örgütü FETÖ/PDY’nin yine örgütün güvenlik birimlerinde de bulunan özel güvenlik yapılanması içinde faaliyet gösterdiğini ve kuruluş üyeleri arasındaki iletişimi sağlamak için geliştirilen ve kullanılan Bylock ve Eagle programlarını kullanır.

Bahçelievler’de lise öğrencilerinin sorumluluğunu üstlendi.
Mütalaada, sanık Demirok’un örgütle ilk temasının, 1999’da İstanbul Üniversitesi’ni kazanmasının ardından 1997’de Elazığ’da örgüte bağlı faaliyet gösteren EFEM özel eğitim kurumuna (FEM) kayıt olmasıyla başladığı, 2002-2003 yılları arasında örgüt nezaretinde bir erkek yurduna yerleştirildi. 2004-2005 yıllarında “ev abisi”, 2004-2005 yıllarında bölge öğrenci müdürü, 2011 yılına kadar lise öğrencilerinden sorumlu Bahçelievler Bölgesi Binbaşı Bölge Öğrenci Müdürü.
Sanığın 2011’den sonra esnafla görüşmeye başladığı belirtilen mütalaada, 2011-2015 yılları arasında ‘esnafın abisi’ olduğu, Kasım 2015’te örgütün özel güvenlik tesisine yerleştirildiği ve ilk olarak burada çalıştığı belirtildi. ‘müdür yardımcısı’ olarak ve yakalandıktan sonra aktif pişmanlık gösterdi.

affını istedi
Esasa ilişkin savunmasında son sözün sorulduğu sanık Uğur Demirok, önceki savunmalarını tekrarladığını söyleyerek mahkemeden beraatini istedi.

2 yıl 2 ay 7 gün hapis cezası
Alınan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Uğur Demirok’u aktif pişmanlık gösterdiğini dikkate alarak ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan 2 yıl 2 ay 7 gün hapis cezasına çarptırdı.

Yoruma kapalı.