Mısır’dan yapılan çağrı İsveç’i endişelendirdi: Türkiye’ye ihtiyacımız var

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Mısır’daki El-Ezher Kurumunun boykot çağrısı ile ilgili devlet televizyonu SVT’ye izahat yapmış oldu.

Kristersson, boykot çağrısının, İsveç’in birçok Müslüman ülkeyle iyi olan ilişkilerini etkileyebileceğini belirterek, “Boykot çağrısı, İsveç şirketleri için oldukça büyük riskler taşıyor. Ek olarak bu dünyanın değişik bölgelerinde ve birçok Müslüman ülkesiyle İsveç’in ilişkilerine negatif yansıyabilir.” ifadelerini kullandı.

İsveç hükümeti, Stockholm’de Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını “ifade özgürlüğü” çerçevesinde değerlendirirken, İsveç Başbakanı’nın, boykot çağrısına ilişkin “fikir ve ifade özgürlüğünün mühim bulunduğunu sadece öteki ülkelerin hassasiyetlerinin de anlaşılması icap ettiğini” söylemesi dikkati çekti.

– KRİSTERSSON’DAN TÜRKİYE İLE DİYALOG ÇAĞRISI

Kristersson, toplumu sükunete de çağrı ederek, “İsveç oldukça ciddi bir güvenlik politikası uyguluyor. NATO’ya süratli şekilde girmek için Türkiye ile diyaloğa ihtiyacımız var.” dedi.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, 21 Ocak’ta, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis korumasında gerçekleştirdiği fiil esnasında Paludan’ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti.

Hollanda’da ırkçı “Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar” (PEGIDA) hareketi lideri Edwin Wagensveld de 23 Ocak’ta Lahey kentinde Kur’an-ı Kerim yırtmıştı.

Bunun üstüne Mısır’daki El-Ezher Kurumu tüm Müslümanları, Hollanda ve İsveç ürünlerini boykot etmeye çağırmıştı.

Yoruma kapalı.