Mısır’dan İsrail açıklaması

Mısır Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen yazılı açıklamaya nazaran, Dışişleri Bakanı Samih Şukri, İsrailli mevkidaşı Eli Cohen ile telefonda görüştü.

İkili ilişkilerin ele alındığı görüşmede Şukri, en kısa sürede Orta Doğu sulh sürecine geri dönülmesinin önemini altını çizdi.

Şukri, sulh görüşmelerinin, iki devletli çözümün hayata geçirilmesi, Filistin devletinin kurulması ve bölge halklarının sulh ve istikrar içinde yaşamasının tek ve en ideal yolu bulunduğunu beyan etti.

“Sulh sürecinin canlandırılması için tek taraflı uygulamaların durdurulması ve Kudüs’ün zamanı ve hukuki statüsünün korunması icap ettiğini” kaydeden Şukri, bunun tansiyonun düşürülmesine direkt tesir edeceğini dile getirdi.

Şukri ek olarak ülkesinin, Filistin ile İsrail içinde sükunetin sağlanması için çalışmaya devam edeceğini kaydetti.

Söz mevzusu telefon görüşmesi, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın katılımıyla 17 Ocak’ta Kahire’de düzenlenen ve Filistin meselesinin ele alındığı üçlü zirvenin arkasından gerçekleşmiş oldu.

– İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

İspanya’nın başkenti Madrid’de 1991 senesinde düzenlenen Orta Doğu Konferansı’yla başlamış olan “Orta Doğu Sulh Süreci”, Arap ülkelerinin “barışa karşı toprak” sloganıyla dillendirdiği “iki devletli çözüm” üstüne kuruldu.

Söz mevzusu çözüm, İsrail’in 1967 senesinde işgal etmiş olduğu Filistin topraklarının yanı sıra Batı Şeria, Kudüs ve Gazze Şeridi’ni de içine alacak şekilde bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını kapsıyor.

Filistin-İsrail sulh müzakereleri, İsrail’in eski tutukluları özgür bırakmayı ve işgalci yerleşimleri durdurmayı reddetmesi dahil çeşitli nedenlerle Nisan 2014’te askıya alındı.

Filistinliler İsrail’in iki devletli çözüm seçeneğini yok etmeye çalıştığını belirterek, Tel Aviv’in reddi üstüne, işgali sona erdirmek ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti oluşturmak için internasyonal sulh konferansı düzenlenmesi çağrısında bulunuyor.

Yoruma kapalı.