Milyonlarca memur ve emeklinin gözü bu karardaydı! Meclis’ten geçerek yasalaştı

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak yüzde 30 zamma ilişkin düzenleme yasalaştı. İşverenlere asgari ücret desteği 400 liraya çıkartıldı. En düşük emekli maaşı da 5 bin 500 lira oldu.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren düzenleme, Meclis Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaştı. 349 milletvekili oy kullandı, karar oy birliği ile alındı. Memur ve emeklileri ocak ayında yüzde 30 zam alacak. En düşük emekli aylığı da 3 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkartıldı.

Yasaya nazaran, yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emekliler ve hak sahiplerine dosya bazında 3 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 5 bin 500 liraya çıkarılacak.

İŞVERENE ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Düzenleme ile işverenlere asgari ücret desteği de artırıldı. İşverenlere sağlanan asgari ücret desteği Haziran 2023’e kadar uzatılacak ve bu desteğin tutarı 400 liraya çıkartılacak.

Teklife nazaran, asgari ücret desteğinden 1 milyon 700 bin işveren faydalanacak.

Hizmet akdi ile bir yada birden fazla işveren tarafınca çalıştırılanlar; köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ticari kazanç yada özgür meslek kazancı sebebiyle gerçek yada rahat usulde gelir vergisi mükellefi olanlar; gelir vergisinden muaf olup esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olanlar; anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları; sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları; öteki şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları; tarımsal faaliyette bulunanlara ödenen gelir ve aylıklar, Ocak 2023’ten geçerli olmak suretiyle yüzde 30 oranında artırılacak.

Kanuna nazaran, asgari ücret desteği ocak-haziran 2023’te de devam edecek.

Bu kapsamda haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce, 2022’nin aynı ayına ilişkin SGK’ye verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde yada muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde prime esas günlük kazancı 250 lira ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek suretiyle, 2023’te cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde yada muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; 2023 yılı içinde ilk kez bu kapsama alınan iş yerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının; ocak-haziran 2023 periyodu için günlük 13,33 lira ile çarpımı sonucu bulunacak meblağ, bu işverenlerin SGK’ye ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilecek ve bu meblağ İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Prime esas günlük kazanç tutarı, toplu iş sözleşmesine doğal olarak {özel sektör} işverenlerine ilişkin iş bölgeleri için 500 lira olarak esas alınacak.

Kovid-19 salgını sebebiyle meydana getirilen kısa emek verme ödemelerinde hatalı işlemlerden dolayı hizmetleri SGK’ye tamamlanmamış bildirilen sigortalıların hizmetleri fiili duruma getirilecek.

Kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 1 Ocak-30 Haziran 2023 tarihleri arasındaki dönem için enflasyon farkı dahil uygulanması öngörülen yüzde 16,48 artış oranı, yüzde 13,52 puan ilave edildikten sonra yüzde 30 olarak uygulanacak. Bu kapsamdaki yüzde 13,52 puanlık ilave oran, aynı döneme ilişkin enflasyon farkı hesaplamasında dikkate alınmayacak.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KADROYA GEÇİRİLMESİNE YÖNELİK KANUN TEKLİFİ BUGÜN MECLİSE SUNULACAK

2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), katılımcı futbol kulüpleri ve organizasyonda görevli tüzel kişilerden iş yeri, kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayanlara, bu yarışma dolayısıyla yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları ile bunların bu yarışma dolayısıyla yapacakları mal teslimleri ve hizmet ifaları KDV, gelir ve kurumlar vergisinden kural dışı olacak.

Genel Kurul’da meydana getirilen oylama öncesinde söz talep eden CHP, İYİ Parti ve HDP grup başkanvekilleri, meydana getirilen zamları yetersiz bulduklarını sadece teklife “evet” oyu vereceklerini deklare etti. Teklif, oybirliğiyle kabul edildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Hasret Varlıklı, 500 bin sözleşmeli personelin ekibe geçirilmesine yönelik kanun teklifini de bugün Meclise sunacaklarını bildirdi.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, teklifin kanunlaşması sonrasında birleşimi, saat 14.00’de toplanmak suretiyle kapattı.

Yoruma kapalı.