Mikail Yüksel’in SABAH röportajı İsveç’i karıştırdı

İsveçli parti genel başkanı Nuans Mikail Yüksel’in 1 Temmuz’da SABAH’a “FETÖ İsveç’te Türkiye ve İslam düşmanlığını körüklüyor” başlığıyla verdiği röportaj İsveç’i karıştırdı. Aşırı sağcı Mattias Karlsson, hakaretlerini abartarak Yüksel’i “hain” ilan ediyor.
Aşırı sağcı İsveç Demokrat Partisi Genel Sekreteri ve Adalet Komisyonu Başkanı Mattias Karlsson, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İslamcı Mikail Yüksel, Türk rejimi medyasında hain gibi davranıp ağlıyor, aynı zamanda adalet istiyor. Türkiye, İsveç’in ifade özgürlüğüne karşı harekete geçecek”. Mikail Yüksel, Karlsson’a verdiği yanıtta, “Birini vatana ihanetle suçlamak büyük bir iftiradır. Bölge mahkemesinde görüşmek üzere” dedi.

Özellikle İsveç’teki firari FETÖ’cüler, Müslüman karşıtı ve ırkçı çevreler bu açıklamaya sert tepki gösterdi. Ülkenin en büyük siyasi gazetesi Dagens Nyheter, bunun yerine “Nüans başkanı Mikail Yüksel, devlete yakın Türk medyasına ‘İsveç üzerindeki baskıyı artırın’ diyerek Yüksel’i hedef aldı.

TV4 kanalı da “Nüans partisi Türkiye’nin İsveç üzerindeki baskısını artırmasını istedi” manşetini attı. Televizyonun Yüksel ile röportaj yapmak istediğini ve Yüksel’in röportajı reddettiğini belirtti.

Expressen gazetesi ayrıca, “Mikail Yüksel, uzun süredir Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını eleştiriyor. Konuyla ilgili hükümete yakın Türk medyası SABAH’a kapsamlı bir röportaj verdi.”

Mikail Yüksel, SABAH’a verdiği röportajda “İsveç hükümeti NATO’ya katılmaya kararlı ve Türkiye’ye ihtiyacı var. Türkiye ısrar ederse Kuran yakma gibi nefret suçlarının önüne geçilebilir” dedi.

Yoruma kapalı.