Merkez Bankası’ndan Türk Lirası’na destek kararı! Değişikliğe gidildi

Merkez Bankası Türk lirası mevduata uygulanan mecburi karşılık oranlarını değiştirdi. Teşvik amacıyla 3 aydan uzun vadeli TL hesaplarda mecburi karşılık oranı sıfırlandı.

Merkez Bankasından meydana getirilen yazılı açıklamada, “2023 Yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi Metni’nde, liralaşma stratejisi çerçevesinde uygulanacak politikaların, bankacılık sisteminin hem varlık hem de yükümlülük tarafında Türk lirasının ağırlığının kalıcı olarak artırılması amacıyla güçlendirilerek kullanılmaya devam edileceği belirtilmiştir. Ek olarak, kur korumalı mevduat dışındaki Türk lirası mevduatın öncelikli olarak özendirilerek, Türk lirası mevduat tercihinin güçlenmesi yönünde adımlar atılmaya devam edileceği kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Bu kapsamda Türk lirası mevduatın vadesinin uzamasını teşvik etmek amacıyla 3 aydan uzun vadeli Türk lirası mevduat için mecburi karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak belirlenmesine karar verilmiştir. Ek olarak, yurt dışından direkt temin edilen 6 aydan uzun vadeli yabancı para yükümlülüklerdeki artış için 2023 yıl sonuna kadar mecburi karşılık oranlarının yüzde sıfır olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Bahse mevzu değişimler, tesisi 3 Şubat 2023 tarihinde başlamış olacak olan 20 Ocak 2023 hesaplama tarihinden itibaren geçerli olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Yoruma kapalı.