Memur zammı ne zaman belli olacak? 2023 Memur maaş zammı ne zaman açıklanır?

Memur zammı ile ilgili son dakika gelişimleri, devlet çalışanları ve emekliler tarafınca takip ediliyor. Asgari ücret 2023 yılı için 8506 TL olarak belirlendi. Memur maaşlarına son zam Temmuz ayında Haziran ayı enflasyon farkının açıklanmasıyla beraber yapılmış oldu. Memur maaşları ise 6 aylık enflasyon oranına gore şekilleniyor. Peki Memur zammı ne zaman belli olacak? 2023 Memur maaş zammı ne zaman açıklanır?

MEMUR ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Memur ve işgören emeklisi yılda iki kez toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı kadar maaşlarına zam alıyor.

Son 5 ayın enflasyon rakamlarına bakıldığında işgören maaşlarına minimum 15,11 zam yapılması gerekiyor. Sadece kati zam oranı, Aralık ayı enflasyon oranının açıklanmasıyla belli olacak.

Memur ve işgören emeklilerine 6 aylık enflasyon farkına ilaveten toplu sözleşme oranı da zam olarak ekleniyor. Ihtimaller içinde tahminler gerçekleşirse işgören ve yıl sonu enflasyon artışının yüzde 60 olması halinde yüzde 14,09 zam, senelik enflasyon artışının yüzde 65 olması durumunda ise yüzde 17,03 oranın da zam yapılması umut ediliyor.

2023 MEMUR MAAŞ ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

Memurlara 6 aylık enflasyon farkı ve toplu sözleşmede belirlenen artış oranı doğrultusunda zam yapılıyor. TÜİK tarafınca açıklanan enflasyon verisi her ayın 3’ünde açıklanıyor.

Temmuz ayından itibaren 6 aylık enflasyon oranı ve 8’lik toplu sözleşme farkının eklenmesiyle işgören maaşları 3 Ocak’ta netleşmiş olacak.

Mevcut uygulamada SSK’lı bir emeklinin en düşük emekli aylığı 3.500 lira olarak ödeniyor.

Yoruma kapalı.