Memur ve emekliye sözümüzü tutacağız

Dünkü kabine toplantısına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık etti. Külliye’de 3 saat süren toplantının ardından millete seslenen Erdoğan, ekonomi ve uluslararası gelişmelere ilişkin önemli mesajlar verdi:
Uluslararası arenada ülkemize verilen sözlerin peşinden koşarken, ülkemiz meydanlarında milletimize verdiğimiz sözlerden de dönmeyelim. Asgari ücreti enflasyonun üzerinde yüzde 34 artırdık. 21 yıldır kararlılıkla sürdürdüğümüz halkımızı enflasyonla ezmeme ilkemizi devam ettiriyoruz. Toplumumuzun kırılgan kesimlerini hayat pahalılığının etkilerinden korumaya çalışıyoruz.
Bu önlemlerden biri, geçen yıl fahiş kira artışlarına karşı koyduğumuz üst sınırdı. Konut kiralarındaki artış oranını %25 ile sınırlandırmıştık. Temmuz ayında yenilenecek konut kira sözleşmelerinde de aynı limit uygulanmaya devam edecek.

DENETİMLER YOĞUN

Sıfır ve ikinci el araç fiyat balonlarını da yakından takip ediyoruz. Bu açgözlülük ve açgözlülük sorununu ele alacağız. Ticaret Bakanlığı denetimlerini güçlendirecek. Toptancılar ve fırsatçılar asla içeri alınmayacaktır. Millete zarar verenlerden mutlaka hesap soracağız.

Yeni ekonomi kadromuz, uluslararası yatırımları doğrudan artırmak ve enflasyonla mücadele etmek için çalışmalarına hız verdi. Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla birlikte özellikle dost ve kardeş ülkelerden uluslararası yatırımcıların ülkemizdeki yatırımları arttı. 21 yılda 255 milyar dolarlık yatırım çeken Türkiye’nin salgın sonrası daha da parladığını görüyoruz.

265 milyar dolarlık dış ticaret rakamlarında yılsonu hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.

Ekonomi politikalarımızın hedefi, her bireyin sağlığını, huzurunu ve esenliğini 85 milyon artırmaktır. Türkiye ekonomisini istikrar, güven ve sürdürülebilirlik temelleri üzerinde yükselteceğiz. Suriye krizinden en çok etkilenen ülkelerden biri biziz. Depremin ekonomimize etkisi 104 milyar doları buluyor. Seçim döneminin tüm kesimler için yorucu geçtiğini biliyoruz. 28 Mayıs gecesinden bu yana en zor dönemi geride bıraktığımıza inanıyoruz. 31 Mart 2024 yerel yönetim seçimlerini başarıyla geçtikten sonra hızlı adımlarla Türkiye’nin Asırlık bölgesine gideceğiz.

Korumalı döviz mevduatlarını koruyoruz. Bu dosyalama için sağladığımız vergi muafiyet süresini uzatıyoruz. Süreci birikim sahipleri üzerinde herhangi bir olumsuz etki yaratmayacak şekilde yürütürüz.

Memur maaşlarına zam yapma sürecini başlatıyoruz. 5 Temmuz’da (yarın) 6 aylık enflasyon oranlarımız netleşecek. Memur ve emeklilere verdiğimiz sözleri tutacağız. Askıya alınmadan önce meclis onayı gerektiren tüm konuları meclisin takdirine sunacağız.

3,7 milyon ailemiz Türkiye Aile Destek Programı’ndan yararlanmaktadır. Program kapsamında bugüne kadar ailelere 35 milyar lira yardımda bulunduk. Türkiye Aile Destek Programı’na devam etme kararı aldık.

CUNEO POLİTİKASINA TEPKİ

Osmangazi Köprüsü 24 Haziran Cumartesi günü 111 bin 770 aracın geçişiyle bir rekor daha kırdı. Osmangazi Köprüsü, açıldığı günden bu yana üzerinden 70 milyon araç geçerek toplam 1,7 milyar dolar zaman, yakıt ve çevre tasarrufu sağladı.

Takoz politikasının ne kadara mal olabileceğini yıllar geçtikçe daha iyi anlıyoruz. 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde bu zihniyeti sandıklara gömen halkımızın, 31 Mart 2024 seçimlerinde de bu zihniyete geçit vermeyeceğine inanıyorum.

RÜZGAR EKME MAKİNESİ FIRTINA YAPIYOR

Gibi Başka bir inanca ait kilise, sinagog veya mabedi yakmak özgürlük değilse, Kuran’ı yakmak da özgürlük olamaz.

(İsveç’te Kuran’ın yakılması) Kendi güvenlikleri söz konusu olduğunda, hiçbir hak, hukuk ve ilke tanımayanlar, söz konusu Müslümanların kutsal mekanları olunca birdenbire fikir hürriyetini hatırlarlar.

Terörü desteklemekle, teröristlere alan açmakla, şehrin en merkezi caddelerini, caddelerini, meydanlarını teröristlere tahsis etmekle Türkiye ile dostluğun kazanılamayacağını herkes kabul etmelidir. Muhataplarımız bu gerçeği ne kadar çabuk içselleştirirse süreç o kadar sağlıklı olur. Oyalama taktikleriyle zaman kaybetmek yerine verilen sözlerin tutulmasının daha akılcı, daha avantajlı ve devletin ciddiyetine yakışır bir yöntem olacağına inanıyoruz.

Belden aşağı vurarak çok yol alacağını sananların ne bizi, ne Türkiye’yi, ne de Türk milletini tanımadıkları ortadadır. Tehdit siyasetine, provokasyon siyasetine, baskı altında sopa gösterme kurnazlığına teslim olmayacağımızı tüm dünya biliyor ve bilmeli.

(Fransa’daki Olaylar) Şiddet ne yazık ki şiddeti doğurdu ve bugünkü olayları tetikledi. Tarihte olduğu gibi, bugün kim rüzgar ekerse, fırtına biçer. Bizi ilgilendiren son olayların daha fazla kan dökülmeden ve şiddet sarmalı daha da büyümeden bir an önce son bulmasını temenni ediyoruz.

ANA SİPARİŞİMİZ DEPREM ALANI

6 Şubat depremlerinden yaptığı binalarla çıkan TOKİ’miz bölgenin yeniden doğuşunda öncü rol oynuyor. Ekim-Kasım gibi tamamlanmış konutları teslim etmeye başlayacağız. Hedefimiz ilk yılda 319 bin konutu teslim etmek.

Bölgede yapacağımız konut sayısı 650.000 olup, bunun 143.000’i köy evidir. Şu ana kadar yapımına başlanan konut, köy evi ve ahır sayısı 180 bine ulaştı.

Evleri yıkılan vatandaşlarımızın büyük bir bölümünü yaklaşan bayramları yeni evlerinde karşılamayı amaçlıyoruz.

Başkaları ne yaparsa yapsın bizim asıl gündemimiz deprem bölgesi depremzedelerimizin sorunlarını çözmek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BAE’Yİ ZİYARET ETTİ

hazine Kabine toplantısının ardından Maliye ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, BAE ziyaretini Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile değerlendirdi. Teknik çalışmalarda ilerleme kaydettiklerini kaydeden Şimşek, “Çalışmaları iki hafta içinde bitireceğiz. Ondan sonra muhtemelen başkanımız ziyaret edecek. Muhtemelen bir çerçeve anlaşma olacak.” Şimşek, BAE ziyaretinin büyük olasılıkla NATO zirvesinden sonra gerçekleşeceğini söyledi. ANKARA

Yoruma kapalı.