Memur ve emeklinin gözü aralık ayı enflasyonunda: Refah payı gündemde

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00’da duyuracak.

TÜİK’in verilerine nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda bundan önceki aya nazaran yüzde 2,88 artarken, temmuz-kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 14,05 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara meydana getirilen yüzde 7’lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak devlet memurları, aralık ayında TÜFE’nin durağan(durgun) kalması yada aylık enflasyonun yüzde 6,18’den fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak. 2023’ün ilk altı ayı için yüzde 8 artı enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Memur, sözleşmeli ve işyar emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacak.

Öte taraftan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını geçen senenin son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

– MEMURA REFAH PAYI GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının arkasından yapmış olduğu açıklamada, Türkiye’nin kazancını, zenginliğini, çalışanlar başta olmak suretiyle milletin her kesimine yansıtmakta kesin olduklarını belirterek, işyar ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla ele alacaklarını ifade etmişti.

Bu kapsamda ocak ayından itibaren geçerli olmak suretiyle işyar ve emeklilerin maaşlarına enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden alacakları zammın yanı sıra ilave bir destek de sağlanması planlanıyor.

AA Finans’ın 14 ekonomistin katılımıyla yapmış olduğu aralık enflasyonu beklenti anketine nazaran, aralık ayı için enflasyon beklentilerinin averajı yüzde 2,61, buna nazaran de senelik enflasyon beklentisi de yüzde 66,59 olarak açıklandı.

Beklenti anketinin gerçekleşmesi halinde temmuz-aralık süreci için yüzde 17,02’lik enflasyon artışına istinaden, maaşlara yüzde 10,11’lik enflasyon farkı ve toplu sözleşme gereğince yüzde 8’lik zam ile yüzde 18,11’lik zam yapılması gerekiyor.

Yoruma kapalı.