Meclis youn bir haftaya giriyor: te gndem balklar

31 Ocak Salı günü haftalık çalışmasına başlayacak olan ve sözleşmeli araştırmacı alımı ile MİT Akademisi’nin kurulmasını sağlayan Yükseköğretim Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi görüşülecek.

Teklife göre, Milli İstihbarat Teşkilatı bünyesinde kurulacak Milli İstihbarat Akademisi, istihbarat ve milli güvenlikle ilgili alanlarda lisansüstü eğitim, bilimsel araştırma ve yayın yapabilecek.

LİSE KANUNU GEÇERSİZ YETKİ ALANLARINA KARŞI OLACAK

Yükseköğretim Kalite Kurulu’nda uzman personel istihdam edilecek.

Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla, Yükseköğretim Kanunu’nun öğrencilerin disiplin işlemlerine, disiplin amirlerinin yetkilerine, tekilliğe ve disiplin komisyonlarının işleyişine ilişkin iptal edilen hükümleri yeniden düzenlenecek.

Farklı öğretim birimlerinde öğrenim gören öğrencilerin ortak alanlarda işledikleri disiplin sularına ilişkin yetki ve farklı uygulama sorunları çözülecektir.

Vakfın yükseköğretim kurumlarının, öğrenci gelirlerinin yüzde 2’sini vakıf adına yıllık yüzde 2’lik bir pay alan hesaba nakit olarak yatırma şartı teminat mektubu ile yerine getirilebilir.

KOMİTE GÜNDEMİ

Plan ve Bütçe Komisyonu, günlük olarak toplanarak, kamu ve bazı meslek kuruluşlarına olan borçların kamu kurumu niteliğinde yapılandırılmasını ve doğrulanmasını içeren temel kredi yapılandırma kanun tasarısı ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını görecek.

Ulusal ve ileri eğitim bakanlıklarından temsilciler, Çocuk İstismarını Araştırma Komisyonu’nun Çarşamba günkü toplantısında sunum yapacaklar.

İlerleme Komisyonu, Çevre Yasasını ve temel yasaları değiştiren yasa tasarısını görüşmek üzere Perşembe günü toplanacak.

YARIN KURULDA AET YÖNETMELİĞİ GELİYOR

Emeklilikte Yaşayanlar (EYT) düzenlemesini içeren yasa tasarısının Meclis Bakanlığı’na sunulması bekleniyor.

Bu arada Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde siyasi partilerin haftalık grup toplantıları yapılacak.

AK Parti Genel Başkanı ve Genel Bakanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü AK Parti Meclis grup toplantılarında partililere hitap edecek.

Yoruma kapalı.