MEB’in ürünleri PttAVM ile dünyaya açılıyor

Olgunlaşma enstitüleri, mesleki ve teknik eğitim okulları, halk eğitimi merkezleri ile hususi eğitim meslek okullarında üretilen ürünlerin PttAVM vasıtasıyla tüm dünyaya açılmasını elde eden MEB Pasaj Platformu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de katılmış olduğu törenle, Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde kamuoyuna tanıtıldı.

Karaismailoğlu, burada yapmış olduğu konuşmada, e-ticaret ile tüketicilerin istedikleri ürünlere kolayca ulaşabildiklerini, kendilerinin de bu altyapıyı daha süratli, daha konforlu ve her eve ulaştırmak için yatırımlar yaptıklarını söylemiş oldu.

Ulaştırmanın tüm sektörlerinde olduğu şeklinde haberleşmede de mühim gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Karaismailoğlu, kullanıcı sayısı, 5G ve fiber alanlarındaki gelişme ve kazanımları söyledi.

Karaismailoğlu, küresel ticaretin 2021’de yüzde 14 artışla ortalama 5 trilyon dolara ulaştığını belirterek, “Hacmin bu yıl 5,5 trilyon dolara, 2023’te ise ortalama 6,5 trilyon dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor. Bugün toplam perakende satışlar içinde küresel e-ticaretin oranı yüzde 21. Bu daha da gelişecek. Tahminler bu oranın 2024’te yüzde 24’e ulaşacağı yönünde. Türkiye’nin 2021’de 380 milyar liraya ulaşan e-ticaret hacminin yıl sonunda 600 milyar liraya ulaşacağını öngörüyoruz.” dedi.

Karaismailoğlu, Bakanlık olarak web altyapısından uydu sistemlerine, internasyonal taşımacılığın belkemiği olan tüm ulaşım modlarından lojistik merkezlere kadar gerek e-ticaret gerekse tamamen fiziki sistemde yürütülsün, bu faaliyetlerin süratli, konforlu ve kolaylıkla yapılması için var güçleriyle çalıştıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin kalkınmasına, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmasına ve heyecanla bekledikleri “Türkiye Yüzyılı”na kendilerini taşıyacak altyapıyı ulusal mesuliyet bilinciyle inşa ettiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, dünyayı Türkiye’ye bağlamanın en büyük görevleri bulunduğunu bildirdi.

– 98’DEN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT İMKANI

Karaismailoğlu, söz mevzusu e-ticaret protokolüyle Mesleki ve Teknik Eğitim, Hususi Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri ve Yaşam Boyu Öğrenme genel müdürlükleri bünyesinde üretilen ürünlerin PttAVM tarafınca satışını yapmanın oldukça kıymetli bir toplumsal mesuliyet projesi bulunduğunu beyan etti.

PttAVM.com’un, ortalama 2 asırlık PTT güvencesini de yanına alarak Türkiye’nin dört bir yanına hizmet verdiğini belirten Karaismailoğlu, şöyleki konuştu:

“PttAVM, 30 binden fazla tedarikçisi, 45 milyondan fazla ürünü, 13 milyonu aşkın kayıtlı üyesi ve aylık ortalama 3 milyon işlemle Türkiye’nin en güvenilir ve en büyük e-ticaret sitelerinden birisidir. Ek olarak ürünleri yurt haricinde 98’den fazla ülkeye ihraç ediyor. PttAVM’nin, elde etmiş olduğu tecrübelerle Hususi Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğüne bağlı hususi eğitim kurumlarının hizmet kalitesine ve satışlarına kıymetli katkılar sağlayacağına inanıyorum. PttAVM web sitesinde ‘mebpasaj.pttavm.com’ adresi üstünden Ulusal Eğitim Bakanlığımızın ürünlerine hususi bir bölüm açıldı. PttAVM’de hususi eğitim kurumlarımızın açmış olduğu mağazalardan protokol imza tarihinden itibaren 6 ay geçerli olmak suretiyle komisyon tutarı ve kargo tutarı talep etmeyeceğiz. PTT bunu hiç kimseye yapmıyor. İstihdamı güçlendireceğine inandığımız bu adımdan dolayı son aşama memnunuz.”

– 20 YILDA 183 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Karaismailoğlu, son 20 yılda ulaştırma sektöründe Türkiye’nin çağ atladığını ifade ederek, kara, hava, deniz, demir yolları ve haberleşmede 183 milyar dolarlık yatırım yaptıkları bilgisini verdi.

Bu sayede akaryakıt, süre ve kaza maliyetlerinin ortadan kaldırılmasıyla yılda 28 milyar dolarlık tutum sağlandığını vurgulayan Karaismailoğlu, kaliteli güvenli yollar yardımıyla trafik kazalarının yüzde 82 azaldığını ve her yıl 13 bin 100 vatandaşın yaşamını kurtardıklarını söylemiş oldu.

Karaismailoğlu, 2053 yılı planları doğrultusunda, milletin yaşam standardını yükseltmek ve Türkiye’nin, dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi arasına girmesi için yurdun her köşesine yayılmış 5 bin şantiye, havalimanları, otogarlar, istasyonlar ve demir yollarındaki 700 bin çalışanla seferberlik halinde çalıştıklarını söylemiş oldu.

Esenboğa Havalimanı’nda ilave yatırımı ve bazı teknik işleri kapsayan 300 milyon avroluk yatırım yapılması gerektiğine işaret eden Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:

“Devletten bir kuruş para çıkmadan 300 milyon avroluk yatırımı ve toplamda da 560 milyon avro devlete kira garantisiyle bir işi dün tamamlamış olduk. Bunun da 140 milyon avrosunu devletimizin kasasına 90 gün içinde koyacağız. Fizibilitesi uygun olan projelerde kamu-özel iş birliğini yoğun olarak kullanıyoruz. Yarın Bitlis’te de mühim bir yolumuzun açılışını yapacağız. Bitlis-Siirt kesimindeki lojistik koridorda mühim bir trafiğe hizmet veren yolumuzu da kaliteli, konforlu ve güvenli hale getirdik. Cumartesi günü de gene Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde Erzurum’da olacağız. Orada da hizmetlerimiz var. Açılışları yaparak ülkemizin ve dünyanın hizmetine sunacağız.”

Konuşmaların arkasından iki bakanın himayesinde PTT Genel Müdürü Hakan Gülten ile MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürü Levent Özil içinde protokol imzalandı.

Yoruma kapalı.