MEB, kayıtsız öğrenciler için otomatik takip sistemini devreye aldı

AA muhabirinin derlediği bilgiye nazaran, son istatistiklere nazaran 5 yaşlarındaki okullaşma oranı yüzde 99’a, ilkokuldaki okullaşma oranı yüzde 99,63’e, ortaokuldaki okullaşma oranı 99,44’e, ortaöğretimdeki okullaşma oranı da yüzde 95’e terfi etti.

Sadece ilköğretim kademesinde 11 bin 654, ortaokulda 28 bin 421, lisede de 240 bin 668 olmak suretiyle toplam 280 bin 743 öğrencinin kayıt dışı olduğu tespit edildi.

Bu öğrencileri tekrardan okullara kazandırmak amacıyla Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in talimatıyla “Eğitimle Tekrardan Buluşma” projesi başlatıldı. Bakan Özer, projeyle tek bir öğrenciyi bile dışarıda bırakmadan eğitim sistemine dahil edeceklerini ve martın sonunda eğitimin tüm kademelerindeki okullaşma oranlarını yüzde 99’a ulaştırmayı hedeflediklerini aktardı.

Bakan Özer’in bu açıklamalarının peşinden dikkatler, projenin sahada iyi mi uygulanacağına dönük detaylara çevrildi.

MEB Data İşlem Genel Müdürlüğünce tüm öğrencilerin yaşına nazaran, uygun eğitim kademelerine erişim ve okullaşma oranlarının takip edilmesi amacıyla detaylı teknik çözümleme modelleme emekleri tamamlandı.

Mecburi eğitim çağındaki öğrencilerin okullara erişim ve okullaşma oranlarının artırılmasına yönelik teknik çözümleme modellemelerinin oluşturulabilmesi için Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün ilgili birimleriyle eş güdüm halinde emekler yürütüldü.

Ilk olarak mecburi eğitim çağlarında bulunan ilköğretim, ortaokul ve lise kademesindeki ortalama 19 milyon öğrencinin Bakanlığa bağlı resmi ve hususi okullardaki mevcut kayıt durumları teyit edildi.

Bu emek verme sonrasında toplam 280 bin 743 öğrencinin kayıt dışı olduğu tespit edildi. Bunun yanında Türkiye genelinde ilköğretim, ortaokul ve lisedeki kayıt dışı talebe sayısı 9 bin ve üstü olan 8 il, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Şanlıurfa, Gaziantep ve Diyarbakır olarak belirlendi.

MERNİS üstünde tutulan güncel nüfus ve adres detayları dikkate alınarak okula kayıtsız evlatların sistem tarafınca otomatik tespit ve takip edilmesine yönelik e-Okul sistemine entegre modül hazırlandı.

– LİSE KADEMELERİ İÇİN ÇİFTE KONTROL YAPILACAK

Modül içinde örgün eğitimde ilköğretim ve ortaokul kademesi için 15, lise kademesi için de 18 yaşından büyük olmamak şartıyla mecburi eğitim çağındaki öğrencilerin otomatik tespit edilmesine olanak sağlandı.

Modülde, ilköğretim çağlarında bulunan kayıtsız 40 binin üstündeki öğrencinin güncel yerleşim yerine nazaran kayıtlı olması ihtiyaç duyulan ilköğretim ve ortaokul detayları yer aldı.

Bu kapsamda bu öğrencilerin MERNİS kayıtları, yurt haricinde ikamet eden öğrencilerin MERNİS’te kayıtlı yurt dışı adres detayları, açık öğretim okullarındaki güncel öğrencilik durum bilgilerine yer verildi.

Modülde, 240 bin 668 kayıtsız öğrencinin tespit edilmiş olduğu lise kademesi için de ikinci bir takip sistemi kuruldu. Buna nazaran lise mecburi eğitim çağı içindeki öğrencilere ulaşmada kolaylık sağlanması için son olarak kayıt oldukları ortaokul derslik ve durum bilgisi modüle eklendi.

İl ve ilçe ulusal eğitim müdürlükleri, e-Okul yönetim informasyon sistemi içinde bulunan modüle, “Okula Kayıtsız Öğrencilerin Takip İşlemleri” ekranlarından ulaşacak.

MEB’in ilgili genel müdürlükleri koordinasyonunda il ve ilçelerde oluşturulacak komisyonlar, kayıtsız öğrenciler için lüzumlu işlemleri başlatacak.

Komisyon üyeleri, kayıtsız öğrencilerin tek tek adreslerini ziyaret ederek en uygun eğitim seçeneklerine karar verecek ve peşinden kayıt işlemleri başlatılacak.

Yoruma kapalı.