Masada ikinci kriz yaşanır mı?

IP’den sorumlu Meral AkşenerAltılı Tablo’nun devrilmesiyle ilgili meydan okumadan sonra, bir “beceriksiz” Bir palyaço olarak dönüşü, kızgın rakiplerini memnun etse bile şüpheleri ortadan kaldırmadı. Bence Kemal KılıçdaroğluAdaylığı yasal olarak açıklanana kadar, bu şüphe muhalefeti tetikte tutacak. Her sabah uyandıklarında merak edecekler ve masanın iyi olup olmadığını soracaklar.
Büyük olasılıkla, siyasi aktörler aynı ruh halindedir. Kafalarında, “Bir kim bir kere yaptıysa bir daha yapar” Merakla bu sorunun cevabı aranacak mı?

“Acaba Akşener yine bir şey yapacak mı? Ve?”
Diğer olasılıkları ve sürpriz gelişmeleri bir kenara bırakıyorum, şu anda masadaki en sıcak konu; HDP meselesi… HDP yeni bir kriz eşiği olarak masada. Tablo bunu bir şekilde düzeltmeli; çünkü aksi takdirde seçimlerde iddialı olma imkanı yoktur.
Peki nasıl düzeltecek?

AKŞENER’DEN YEŞİL KESİT
Akşener’i o kadar kuşattılar ki “yeşil ışık” yanı sıra masa dağıtıcıları yaktı. O diyordu:

“Diyalog başka bir şey.”
Bunun gibi AkşenerCumhurbaşkanlığı adaylığına “zorunlu” Kılıçdaroğlu’nun onay veren HDP ile diyaloğu, “gizli anlaşma” bunu yapmayı kabul etti. Yine garip bir durum vardı. Yani o oylarla o cumhurbaşkanı yardımcısı, partilileri de bakan oldu. “rahatsızlık” Bunu görmüyordu, sindiriyordu. Muhtemelen tekrar Fatma Kurtulanvari HDP’li çıktı, “Yeminlerimizle Orada Oturuyorsunuz” Fırçalamayı özledi.
o da “sessiz” Kalırlar mı bilmiyorum ama haksızlık etmiyoruz; sıkı “idealist yumruk”Yeni bir kriz konusunda da uyardı:

“Karmaşık işlere karşıyım, dürüstlük Ve ben tamamen netlikten yanayım. CHP’li HDP’li Net ama HDP bizim bulunduğumuz masada istekleri Asla.”
Görüldüğü gibi çok net ve kararlı bir siyasetçi… “öğüt vermek”Kaç kişi olacağı belli olmayan kabineye götürse ne yapacak? O zaman kriz olur mu?

HDP NE İSTİYOR?
Gelelim HDP’nin tavrına…
Onlar da mı? “Bizi görmezden gel gelemezsin” dedikten sonra Akşener gibi Masaya eklenecek mi?Aziz VEYA? “üçüncü bir yol” senin sözünün olması Kendi adaylarını mı gösterecekler?
Görünen o ki, HDP Eşbaşkanı efsane sancarHDP’nin açıkladığı gibi şimdilik “şeffaf politika” ne başkanlık bakanlık talebi olarak hiçbir aday bulunmayacak veya isimlendirilmeyecek. Sırasında Binde 4 parti için en az 1 başkanlık yardımcısı, bakanlık 1’de verilirken, %10 HDP verecek hiçbir şey yok, istememeleri ilginç Durum. İşinde ve insanlarında bir tuhaflık Bunun hile olduğu çok açık.
Geri dönecek olanın diyalog anında olacağını hayal ediyorum. “gizli bir ilişkide” geri dönecek…
HDP’lilere göre o anlaşmada sadece Kılıçdaroğlu’ndan önce daha önce yayınladıkları 11 yazı var. “Davranış Sertifika” yerleştirilecek.
Çözüm sürecinin sonunda en az Kandil kadar rol oynayan günümüz HDP yönetimi, o günlerde devlete ve siyasi iktidara meydan okurken, bugün Altı Masa’nın yanı sıra Altı Masa’ya da karşıdır. “Gelirseniz dağıtırız” onu tehdit etmek AkşenerBuna rağmen neden koşulsuz destek var? Asıl soru şu…
Demokrasi sevgisinden mi yoksa “savaş politikası” Suçladığınız terörle mücadeleden vazgeçme karşılığında mı?

***


DSP VE VATAN GÜNÜ CUMHURİYET İTTİFAKINDA
Şu anda, Popüler İttifak’ta bazı faaliyetler var. Yakın tarihe damgasını vuran yeni siyasi aktörler ve partilerden söz ediliyor. Ancak detaylarını ilerleyen günlerde öğreneceğimiz şu iki gelişme dikkat çekiyor: Özal’Kurduğu Anavatan Partisi ile solun efsane lideri Ecevit’DSP’de ayrıca Popüler İttifak’a bağlıdır.

Yoruma kapalı.