Malatya için 3 bölgede rezerv alanı belirlendi

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerin ardından Malatya’da yaşanan büyük yıkımlarla devlet 4 kola merhem olmaya devam ediyor. Malatya’da yeniden nerede yapılacağı merak konusu oldu. AK Malatya Partisi Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın nereye kurulacağına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş ve Malatya’da meydana gelen depremler, Yeşilyurt ve Battalgazi ilçelerinde eski yerleşimin kurulduğu mahallelerde büyük yıkıma neden oldu. Malatya’nın Battalgazi ilçesinde meydana gelen depremin etkisiyle Akpınar, Fuzuli, Emeksiz caddelerinde bazı evlerin çökmesine neden oldu.

KAYSI ŞEHİR MALATYA’DA ŞEHİR NEREYE YAPILACAK?

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın nereye kurulacağını anlatarak, “Yeni Malatya’yı tekrar ayağa kaldırmak için Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve belediye üyelerimizle toplantı yaptık. Binalar yapılacak.Önce jeolojik etüd Zeminin sağlam olduğu yerler seçildi.İkinci olarak fay olmayan yerler bunlar.Son olarak da müşterek kararla yeni bir şehir kuracağımızı söylemek istiyorum. şehrin bileşenleri.

‘MALATYA 3 ANA EKSEN ÜZERİNDE KURULACAK’

Malatya’yı 3 ana eksen üzerine inşa edeceğiz. İlk olarak Battalgazi’nin eteğinde yer alan Yeşilyurt Mahallesi, Gelincik Tepesi’ndeki Altay Kışlası’nın alanı konut ve ticari olarak belirlendi. Yine Yeşilyurt İlçesi sınırları içerisinde kalan İkizce Bölgesi eteklerinde yapacağız.

Bu inşaatta şehrin dokusunu, tarihini bozmadan oluşturacağız. Her şeyden önce şehri yerinde inşa etmek istiyoruz. Emlak Konut’un şehir merkezindeki yıkılan binalar için projelendirme çalışmaları devam ediyor. Bu depremlerden ders çıkarıp şehrimizi yeni bir şehir olarak sağlam temeller üzerine inşa edeceğiz” dedi.

Yoruma kapalı.