Luis de la Fuente: Nüfus cüzdanına bağlı olmayacağız

İspanya Ulusal Ekibi teknik direktörlüğüne getirilen Luis de la Fuente, basın mensuplarına tanıtıldı.

İspanya Futbol Federasyonunun (RFEF) Madrid’deki tesislerinde yer edinen Luis Aragones Salonu’nda düzenlenen organizasyonda konuşan De la Fuente, “Ben oldukça iyimserim, İspanya’nın mevcut ve gelecek vaat eden futbolcularına güvenim tam. Bir tek kendimi göstermek için sizden vakit umuyorum.” dedi.

İspanyol teknik adam, şimdiye kadar kariyerinde hiçbir büyük ekibi çalıştırmamış olmasıyla ilgili gelen eleştirileri, “Ustalaşmış futbola 15 yaşlarında başladım. 13 yıl 1. ligde oynadım. Kupalar kazandım. Federasyonda 10 senedir çalışıyorum. Avrupa şampiyonaları, olimpiyatlar gördüm. Son Dünya Kupası’nda İspanya Ulusal Ekibi’nda olan 16 futbolcuyla beraber çalıştım. İspanya’da, İspanyol futbolunun geçmişini ve geleceğini tanıyan biri var ise o da karşınızda oturan benim.” şeklinde yanıtladı.

Almanya’da yapılacak 2024 Avrupa Şampiyonası’na kadar sözleşmesi bulunan De la Fuente, “Görüşme edilmeyecek bir şey vardır. O da düşünce ve model. Her sisteme uyum elde eden bu görüşü geliştirmek için bazı nüansları dahil etmeye çalışacağım. Futbolun yaşamış olduğu değişimi yorumlayarak, büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Katar’daki Dünya Kupası’nda Almanya, Fransa, Fas’ın futbolunu beğendiğini kaydeden De la Fuente, muhteşem bir ulusal ekip olmadığını, kendi döneminde İspanya Ulusal Ekibi’na katkı sağlayabilecek her görüşten yararlanacağını da söylemiş oldu.

İspanyol basının, “Sergio Ramos, ulusal takıma tekrardan çağırılır mı?” sorularına sıkça maruz kalan De la Fuente, “Şimdiye kadar yaş sınırı olan, genç futbolcularla çalıştım. Şimdi herhangi bir futbolcuyu seçme fırsatım var. Hiç kimseye kapıyı kapatmıyorum. Genç kabiliyetlere güvenen bir teknik adamım fakat şimdiye kadar bizlere oldukça şey katan, tecrübeli futbolculara da güveniyorum. Nüfus cüzdanına bağlı olmayacağız.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

RFEF Başkanı Luis Rubiales’in kendisine telefon edip, “Seni düşünüyoruz.” söylediği ana kadar aklından ulusal ekip teknik direktörlüğünün geçmediğini, “futbolun gün ve gün, saat ve saat yaşandığını” bildiğini kaydeden De la Fuente, şu anda itibaren aklında bir tek 25 Mart’ta Norveç’e karşı oynayacakları Avrupa Şampiyonası grup elemelerindeki ilk maç bulunduğunu altını çizdi.

– RFEF Başkanı Rubiales: “Yeni bir proje başladı”

RFEF Başkanı Luis Rubiales, De la Fuente’nin 1 Ocak’ta sözleşmesini imzalayarak görevine başlayacağını söylemiş oldu.

Luis Enrique’ye onunla devam etmeyeceklerini 8 Aralık Perşembe günü ilettiklerini ifade eden Rubiales, “Yeni bir proje olmalıydı ve buna De la Fuente liderlik etmeliydi. Luis Enrique bana ‘devam etmek isterim’ demedi şu sebeple bu şekilde bir diyalog da aramızda geçmedi. Bir proje sonlanmış oldu, şimdi yeni bir proje başladı.” dedi.

– De la Fuente teknik direktörlük kariyerinde ilk kez üst düzey ekip çalıştıracak

Futbolculuk kariyerinin büyük bölümünü Athletic Bilbao’da geçiren 61 yaşındaki De la Fuente, teknik direktör olarak ise 2. yada 3. lig takımları ile genç ulusal takımlarında vazife yapmış oldu.

RFEF bünyesinde 2013-2022 içinde 19 ve 20 Yaş Ulusal Takımlarında teknik direktör olarak vazife icra eden De la Fuente, 2015’te 19 yaş altı, 2019’da da 21 yaş altı ulusal takımla Avrupa Şampiyonluğu yaşadı, 2020’de Tokyo Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan ulusal takımın başlangıcında yer aldı.

İspanya Ulusal Ekibi’nda De la Fuente’nin yardımcısı olarak Pablo Amo’nun atandığı duyuruldu.

RFEF, teknik direktör ile beraber sportif direktörü görevine ise Jose Franco Molina’nın yerine Albert Luque’yi getirildiğini deklare etti.

Yoruma kapalı.