Libya’da ilk kez uygulandı! Kara yoluyla sınır dışı edildiler

Libya Adli Kolluk Kuvvetleri Halkla İlişkiler Müdürü Tümgeneral Ahmed Ebu Kera, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, rehabilitasyon merkezlerindeki düzensiz göçmenlerden bir kısmını sınır dışı etmek suretiyle Yasa Dışı Göçle Savaşım Dairesine teslim ettiklerini söylemiş oldu.

Haklarında sınır dışı edilme sonucu çıkan düzensiz göçmenlerin ülkeyi terk etmeden ilkin sıhhat kontrolünden geçirildiğini ve vatandaşı oldukları ülkelerin büyükelçiliklerinden belge getirmelerinin istendiğini kaydeden Kera, ülkede etkinlik gösteren diplomatik misyonların, vatandaşlarıyla irtibata geçmediğini ve bu yüzden sorun yaşadıklarını aktardı.

Yasa Dışı Göçle Savaşım Dairesi Sınır Dışı Etme Departmanı Başkanı Binbaşı Nasr el-Hatruşi ise Çad, Mısır ve Sudan uyruklu 210 düzensiz göçmenin kara yoluyla sınır dışı edildiğini söylemiş oldu.

Söz mevzusu göçmenlerin kara yoluyla sınır dışı edilen ilk kafile olduğu bilgisini paylaşan Hatruşi, kara yoluyla sınır dışı sürecinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Libya yönetimi daha ilkin ülkesindeki düzensiz göçmenleri hava yoluyla sınır dışı ediyordu sadece maliyetlerin artması sebebiyle bu uygulamaya son verildi.

Libya, Akdeniz üstünden yasa dışı yollarla Avrupa’ya ulaşmak isteyen düzensiz göçmenler için çıkış noktası olarak görülüyor.

Yoruma kapalı.