Libya’da 5+5 Ortak Askeri Komitesi, 7 ay aradan sonra ilk kez toplandı

(*7*)Hafter liderliğindeki Libya Doğu Kuvvetleri Içsel Yönlendirme Dairesi Başkanı Tümgeneral Halid el-Mahcub, yapmış olduğu açıklamada, Libya’nın Sirte şehrinde Ortak Askeri Komitenin, BM Libya Hususi Temsilcisi Abdoulaye Bathily’in de katılımıyla bir toplantı düzenlediğini belirtti.

(*7*)Açıklamaya bakılırsa, görüşmede 2020’de Libyalı taraflar içinde İsviçre’nin Cenevre kentinde imzalanan ateşkes anlaşmasının maddelerinin yanı sıra internasyonal ve mahalli gözlemcilerin anlaşmayla ilgili emekleri ele alındı.

(*7*)Görüşmede ek olarak, ülkedeki askeri kurumların tek çatı altında birleştirilmesi ile yabancı ve paralı askerlerin ülkeden çıkarılması mevzuları da değerlendirildi.

(*7*)5+5 Ortak Askeri Komitesi, son olarak 15 Haziran 2022’de Mısır’ın başkenti Kahire’de toplanmıştı.

(*7*)– 5+5 Ortak Askeri Komite

(*7*)BM himayesinde başlatılan Ortak Askeri Komite’de, BM nezdinde meşru Libya hükümetine bağlı Libya ordusundan ve ülkenin doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter güçlerinden beşer kişilik heyetler bulunuyor.

(*7*)İsviçre’nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim 2020’de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda Libya hükümeti ile Hafter’e bağlı heyetler içinde kalıcı ateşkes anlaşması imzalanmıştı.

(*7*)Ülkenin doğu ve batısını şimal hattı süresince bağlayan Sahil Yolu’nun açılmasını Kasım 2020’de kararlaştıran komite, bu kapsamda Şubat 2021’de Sirte ve bu kente bağlı yolların mayın ve patlayıcılardan temizlenmesine karar vermişti.

Yoruma kapalı.