Lafarge: Fransız çimento şirketi IŞİD’e yardım ettiğini kabul etti

Beth Timmins | BBC News Iktisat Muhabiri

ışid

Kaynak, Reuters

Fransız çimento şirketi Lafarge, ABD’de yargılandığı davada IŞİD ve öteki yasa dışı örgütlere yardım etmiş olduğu suçlamasını kabul etti.

Şirket, 2011’de Suriye’de çatışmaların başlamasının peşinden bir fabrikasının işlemeye devam etmesi için örgütlere yapmış olduğu ödemeler sebebiyle 777,8 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Savcılar, ABD’de ilk kez bir firmanın “teröristlere yardım” suçlamasını kabul ettiğine dikkat çekti.

Lafarge, yaptıkları sebebiyle “derin pişmanlık duyduğunu” ve “bu süreçte yer edinen yöneticilerin sorumluluğunu kabul ettiğini” deklare etti.

2015’te İsviçreli Holcim şirketi tarafınca satın alınan Lafarge, Suriye’de yaptıklarının şirket politikalarına da aykırı bulunduğunu söylemiş oldu.

Şirket, Türkiye sınırına yakın Celabiye kentinde 680 milyon dolarlık yatırımla kurduğu çimento fabrikasını 2010’da açmış, bir yıl sonrasında da ülkede çatışmalar başlamıştı.

ABD’li savcılara nazaran Lafarge’ın Suriye’deki kolu, ülkede çatışmalar şiddetlenirken çalışanlarının güvenliğini sağlamaları için IŞİD ve Nusra Cephesi’ne 5,92 milyon dolar ödedi.

Şirket yöneticileri bu ödemeleri, devlete meydana getirilen vergi ödemelerine benzetti.

Eylül 2014’te IŞİD’in tüm bölgeyi kontrolü altına alması ve fabrikaya girmesi üstüne Lafarge fabrikayı terk etmişti.

Fakat savcılara nazaran IŞİD’le meydana getirilen antak kalma yardımıyla şirket o tarihe kadar 70 milyon dolarlık satış yapmış oldu.

ABD Hakkaniyet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco, Lafarge’ın bu eylemlerinin “kurumsal suçta çığır açtığını” söylemiş oldu ve ekledi:

“Teröristlerle meydana getirilen tecim düzgüsel bir ticaretmiş şeklinde gösterilemez.”

Mevzuyla ilgili bir izahat yayımlayan Lafarge’ın yeni sahibi Holcim, anılan bu olayların Holcim haricinde gerçekleştiğini ve şirketlerinin hiçbir süre Suriye’de etkinlik göstermediğini belirtti.

Açıklamada, eski Lafarge yöneticilerinin bu rüşvetleri hem Holcim’den hem de denetçilerden saklamış olduğu yer aldı.

Lafarge ve Holcim’i 2017’ye kadar yöneten Eric Olsen, Lafarge’ın Suriye’deki faaliyetlerine yönelik bir incelemenin peşinden görevini bırakmıştı.

Olsen yapmış olduğu yanlış bir şey olmadığını fakat şirkete “sükunet getirmek için” çekilme ettiğini söylemişti.

ABD Hakkaniyet Bakanlığı, Lafarge’ın üst düzey yöneticilerinin yaşananların bilincinde bulunduğunu belirtiyor.

lafarge

Kaynak, AFP

Bakanlığa nazaran Lafarge yöneticileri IŞİD’den, hiçbir belgede firmanın adını geçirmemelerini talep etme girişiminde bulunmuş oldu, yazışmalarda da şirket e-postalarını değil kişisel e-postalarını kullandı.

Lafarge’ın IŞİD ile ilişkisi 2016’da Suriyeli bir muhalif grup tarafınca internette yayınlandıktan sonrasında dünyanın dikkatini çekmişti.

Lafarge Fransa’da da insanlığa karşı işlenen suçlara ortaklık etme iddiasıyla yargılanıyor.

Şirket bu suçlamalarıysa reddediyor.

Yoruma kapalı.