Küresel sorunların çözümü küresel çözümlerden geçer

Bakan Kirişci, Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 15. Dünya Besin ve Ziraat Forumu’nun peşinden gazetecilere değerlendirmelerde bulunmuş oldu.

Besin krizi benzer biçimde küresel sorunların tek taraflı bir anlayışla çözülemeyeceğini vurgulayan Bakan Kirişci, şunları söylemiş oldu:

“Küresel sorunların çözümü de küresel çözümlerden geçer. Eğer bir mesele küresel ise o küreseli oluşturan tüm unsurların bir araya gelip bir ortaklaşa çözüm önermeleri gerekir bu çözümün olmadığını görüyoruz. Hala daha milyar denilebilecek bir mertebede insanoğlu aç ve açıkta ise ve sıhhatli gıdalara erişim mevzusunda güçlük çekiyor ise bu tamamı ile dünyanın da çifte standardını ortaya koymaktadır. Buralarda meydana getirilen konuşmaların retorikten öteye geçip uygulamaya ne olursa olsun dönüştürülmesi gerekir.”

Türkiye’nin besin mevzusunda yapmış olduğu yardımları her insanın bildiğini ve bu manada dünyada başat ülke denilebilecek durumda bulunduğunu belirten Kirişci, “Bu tahıl koridoru meselesinde de, Vladimir Putin’in, ‘ben parasız buğday vereceğim, bedelsiz buğday vereceğim, tahıl vereceğim’ söylediğinde ikimiz de Cumhurbaşkanımız vasıtasıyla Putin’e ‘siz bu tarz şeyleri verin ikimiz de ülkemizin bilhassa un, bulgur makarna benzer biçimde sanayimizdeki atıl kapasitelerimizi bu tür ürünleri üretmek suretiyle sizden aldığımız buğdayı alır, tahılı alır, bu tarz şeyleri işler ve hemen sonra da işlenmiş ürün olarak bu ülkelere ikimiz de parasız veririz’ diye bir taahhüdümüz oldu. Örneğin bu mühim bir girişim. Gene Türkiye’ye yakışan, Türkiye’nin geçmişte yaptıkları ile örtüşen, onun devamı durumunda oldukça anlamlı ve doğru bir girişim.” ifadelerini kullandı.

Daha önceleri katılmış olduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Ziraat Bakanları toplantılarında da öyleki kayda kıymet bir çözüme gidilemediğini aktaran Bakan Kirişci, insanların 21. yüzyılda hala açlıkla, kıtlıkla, yoklukla sınav edilmemesi; feryatlarının, acılarının ne olursa olsun dindirilmesi icap ettiğini altını çizdi.

Kirişci, Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenskiy’nin 15. Berlin Ziraat Bakanları Zirvesi’ne video konuşma yöntemiyle katıldığını bildirerek, şöyleki devam etti:

“Konferansta en mühim izahat Zelenskiy’nin yapmış olduğu açıklamaydı. Şu sebeple Zelenskiy tüm iştirakçilerin hazır bulunmuş olduğu o salonda video konuşma yöntemiyle Cumhurbaşkanımızın bizzat adını, ülkemizin adını zikretti. Ülkemizin tahıl koridoruna elde etmiş olduğu katkı ve bizim oradaki etkimizi ortaya koymuş oldu. Gene bu çerçevede bilhassa açık yüreklilikle teşekkürlerini dile getiren İspanya’nın ziraat bakanı vardı. Bu arkadaşımız da, gene tahıl koridoruyla ilgili girişimlerimizi takdir eden ifadeleri kullandı.”

Türkiye’nin tahıl koridoru girişiminin Ukrayna’dan tahıl ürünlerini ithal eden ülkelerde bir rahatlamayı bununla beraber getirdiğini aktaran Kirişci, “Dileğimiz Türkiye’nin bu yürütmüş olduğu önder diplomasinin peşinden tarafların bir masanın çevresinde oturup barışın sağlanması ve savaşın sona ermesi, tekrar da bu coğrafyada tekrar bu tür hadiselerin yaşanmaması yönündedir.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Almanya’nın, Türkiye’nin en mühim ticari partneri bulunduğunu hatırlatan Bakan Kirişci, temennisinin iki ülke içinde 45 milyar dolar olan tecim hacminin 50 milyar dolara çıkarılması bulunduğunu söylemiş oldu.

Kirişci, Almanya’da Türk vatandaşlarıyla buluştuklarını, vatandaşların taleplerini ve beklentilerini değerlendirme fırsatı bulduklarını da kaydetti.

Bakan Kirişci, Türkiye’nin 2024-2026 içinde Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansı’na (Cop 16) ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, Berlin’deki konferansa katılan tüm mevkidaşlarını şimdiden bu konuşma için Türkiye’ye çağrı ettiğini sözlerine ekledi.

Yoruma kapalı.