Küresel piyasalar karışık seyrediyor

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek yıl süresince faiz artırımlarına devam edeceği beklentileriyle geçen haftadan bu yana satış baskısı altında kalan hisse piyasalarında, artan tahvil faizleriyle oynaklık devam etti.

Tahvil faizlerindeki artışta, dün Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) sürpriz bir halde getiri eğrisi hedef bandını her iki yönde 25 baz puan genişleterek artı/eksi yüzde 0,50 olarak belirlemesi etkili oldu. Bankanın uzun vadeli tahvil faizlerinde yükselişe müsaade eden bu sonucu, ultra gevşek para politikasını terk etmeye yönelik bir adım olarak algılanırken, açıklamayla beraber Japonya’nın 10 senelik tahvil faizi yüzde 0,26’dan yüzde 0,45’e kadar terfi etti.

Makroekonomik veri tarafında dün ABD’de açıklanan veriler, yüksek borçlanma maliyetlerinin konut talebini azaltmaya devam ettiğini gösterdi. Buna gore, ABD’de konut başlangıçları kasımda 1 milyon 427 bin ile düşüşünü üçüncü aya taşıdı. İnşaat izinleri de kasımda aylık yüzde 11,2 azalarak 2,5 senenin en düşük seviyesine geriledi.

Öte taraftan Noel tatili öncesi artması beklenen perakende satışların zayıf seyretmesi tüketim sektörüne yönelik hisseleri negatif etkilerken, bu gelişmelerle New York borsasında dün dalgalı bir seyir seyredildi. Dow Jones endeksi yüzde 0,28 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,11 artışla 5 günlük düşüşünü sonlandırdı, Nasdaq endeksi ise yatay seyretti. ABD’nin 10 senelik tahvil faizi yüzde 3,72 ile 30 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyeyi görmüş oldu. Dolar endeksi ise dün yüzde 0,7’lik düşüşle 104’ün derhal altından kapanmasının arkasından bugün yatay seyrediyor. ABD’nin endeks vadeli kontratları yeni güne alıcılı başladı.

Avrupa tarafında, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin naturel gaza tavan fiyat uygulanmasında anlaşması ile Hollanda’da işlem gören naturel gaz vadeli kontratları düşüşünü sürdürdü ve yüzde 2,8 azalışla 105,6 avroda dengelendi. Öte taraftan Avro Bölgesi’nde tüketici itimat endeksi üst üste 3. ayında da iyileşme kaydederken, Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), kasımda aylık yüzde 3,9 ile beklentilerden fazla düşüş kaydetti.

Küresel çapta tahvil faizlerindeki yükselişe Avrupa tahvil piyasası da katılırken, 10 senelik tahvil faizi Almanya’da yüzde 2,31, Fransa’da yüzde 2,85 ve İtalya’da yüzde 4,50 ile 8 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyeyi kontrol etti.

Bu gelişmelerle dün Avrupa borsalarında da karışık seyir öne çıktı. Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,42 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,35 kıymet kaybederken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,13 terfi etti. Avro/dolar paritesi 1,06’nın üstündeki yatay hareketine devam etti. Avrupa’da endeks vadeli kontratlar ise yeni güne alıcılı başladı.

Asya tarafında, Çin’de Kovid-19 olay sayılarındaki artış ekonomiye yönelik endişelerin gündemde kalmasına niçin oluyor. Japonya tarafında ise dün meydana gelen BoJ’un kararının arkasından tahvil faizlerindeki süratli yükseliş karşısında bankanın takvim dışı devlet tahvili alım operasyonu düzenlemiş olduğu belirtiliyor. Veri gündeminin zayıf seyrettiği bölgede hisse piyasalarında risk iştahının düşük kalmaya devam etmiş olduğu görülürken, kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,7 ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 kıymet yitirdi, Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise yüzde 0,2 terfi etti.

Yurt içinde BIST 100 endeksi, dün yükseliş eğilimini sürdürerek 5.445,92 puanla zamanı zirvesini görürken, kapanış rekorunu da yüzde 0,50 geliştirerek 5.419,02 puana taşıdı. Dolar/TL, dün yüzde 0,04’lük sınırı olan artışla 18,6569’dan kapanmasının arkasından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,6550’den işlem görüyor.

Analistler, merkez bankalarının sıkılaşma adımları ile güçlenen resesyon endişelerinin küresel hisse piyasalarını baskılamaya devam ettiğini belirterek, artan tahvil faizleri ve Noel tatili öncesi pozisyon kapatmak isteyen yatırımcı işlemlerinin etkisiyle oynaklığın sürebileceğini söylemiş oldu.

Yurt içi piyasaların pozitif ayrışmaya devam ettiğini aktaran analistler, yukarı yönlü eğilimin sürmesi beklense de artan kar realizasyonu olasılığı karşısında davranışlarında ölçülü olunması icap ettiğini kaydetti.

Analistler, bugünün veri gündeminde ABD’de cari işlemler dengesi, tüketici itimat endeksi ve 2. el konut satışlarının öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.430 ve 5.500 seviyelerinin direnç, 5.350 puanın destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şu şekilde:

10.00 Türkiye, ekim ayı tarımsal girdi fiyat endeksi

10.00 Almanya, ocak ayı tüketici itimat endeksi

16.30 ABD, 3. çeyrek cari denge

18.00 ABD, kasım ayı 2. el konut satışları

18.00 ABD, aralık ayı tüketici itimat endeksi

Yoruma kapalı.