Küresel piyasalar güçlenen resesyon beklentisi ile negatif seyrediyor

ABD’de dün açıklanan verilere bakılırsa, aralık ayında Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) aylık yüzde 0,5 ile Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) peşinden ÜFE’deki iartışın da beklentilerin altında kalması, gelecek dönemde fiyat baskılarının daha da hafifleyeceği görüşlerini destekledi.

Pozitif enflasyon verilerine rağmen ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin nihai faiz oranının yüzde 5’in üstünde olması gerektiğine dair “şahin” açıklamaları ve zayıf makroekonomik veriler, hisse piyasalarında resesyon fiyatlamalarını güçlendirerek negatif seyri bununla beraber getirdi. Brent petrolün varil fiyatı 1,5 ayın en yüksek seviyesinden geri çekilerek yüzde 4,5’e yakın düşüşle 88 dolar seviyelerinden 84,1 dolara inerken, bakırın libre fiyatı da yüzde 2,2 kıymet yitirdi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, siyaset faizinde yüzde 5’e ulaşmak için olabildiğince süratli hareket edilmesi icap ettiğini belirtti. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester de faizlerin yıl sonu için öngörülen yüzde 5,25-5,50 aralığının birazcık üstüne çıkması icap ettiğini söylemiş oldu.

Öte taraftan ABD’de perakende satışlar aralıkta yüzde 1,1 azalarak beklentilerin altında kaldı. Endüstri üretimi yüzde 0,7 ile Eylül 2021’den bu yana en büyük düşüşünü kaydetti. Fed’in ABD ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer almış olduğu “Bej Kitap” raporunda da ABD’li şirketlerin gelecek aylarda ekonomide “azca gelişme” beklediği bildirildi.

Gelişmelerin peşinden piyasalarda Fed’in 1 Şubat’taki toplantısında faizleri 25 baz puan artırmasına yüzde 96,4 ile neredeyse kati gözüyle bakılıyor. Bankanın mart ve mayıs aylarında da faizleri 25 baz puan artıracağı, haziranda ise bir değişim yapmayacağı öngörülüyor.

Bu gelişmelerle New York borsasında dün satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Dow Jones endeksi yüzde 1,81, S&P 500 endeksi yüzde 1,57 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,24 kıymet yitirdi. Dolar endeksi dün 101,5 ile 31 Mayıs 2022’den bu yana en düşük seviyeyi görmesinin peşinden toparladı ve bugün 102,3’ten işlem görüyor. ABD’nin 10 senelik tahvil faizi yüzde 3,56’dan düşüşe geçerek yüzde 3,32 ile 4 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD’nin endeks vadeli kontratları yeni güne de düşüşle başladı.

Avrupa tarafında, dün İngiltere’de açıklanan TÜFE aralıkta senelik yüzde 10,5 artarak yavaşlamasını sürdürse de çift hanede kaldı. Söz mevzusu veri Avro Bölgesi’nde aylık yüzde 0,4 azalırken, senelik yüzde 9,2 arttı. Resesyon beklentilerinin daha çok tartışıldğı son dönemde, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın bugün Davos’ta “Avrupa’nın Yeni Büyümesini Bulmak” başlıklı panelde yapacağı konuşmanın önemi arttı.

Avrupa borsalarında ise dün karışık bir seyir izlenirken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,03 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,26 geriledi, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,09 terfi etti. Avro/dolar paritesi 1,0890 ile 21 Nisan 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi kontrol etmesinin peşinden 1,08’in derhal altında dengelendi. Avrupa’da tahvil faizlerinde düşüşün de hızlandığı görülürken, endeks vadeli kontratlar yeni güne satıcılı başladı.

Asya tarafında, Japonya’da bugün açıklanan verilere bakılırsa, aralıkta senelik bazda ihracat yüzde 11,5 ve ithalat yüzde 20,6 arttı. Böylece Japonya’nın 2022’deki tecim açığı 19,97 trilyon yen (155,2 milyar dolar) ile üstün dereceli seviyede gerçekleşti. Verilerin peşinden kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,5 ve Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,3 geriledi, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2 ve Cenup Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,3 terfi etti.

Yurt içinde, dün yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi günü yüzde 1,30 artışla 5.384,17 puandan tamamladı. Dolar/TL dün önceki kapanış seviyesine bakılırsa yüzde 0,2 artışla 18,8030’dan kapanmasının peşinden bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,7940’tan işlem görüyor.

Analistler, zayıf ekonomik veriler ve Fed yetkililerinin “şahin” açıklamaları ile piyasalarda enflasyon verileri sonrası oluşan iyimser havanın tersine döndüğünü, resesyon fiyatlamalarının güçlendiğini söylemiş oldu.

Fed’in daha düşük hızda olsa da sıkılaşmaya ne kadar süre devam edeceğine ilişkin belirsizliklerin piyasalardaki oynaklığın temel sebebi olduğuna işaret eden analistler, bugün yurt içinde TCMB’nin faiz sonucu, yurt haricinde ise ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamalarının izleneceğini bildirdi.

Analistler, bugünün veri gündeminde ise ABD’de haftalık işsizlik başvuruları, inşaat izinleri ve konut başlangıçlarının öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.500 seviyesinin direnç, 5.200 puanın destek konumunda bulunduğunu beyan etti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, TCMB’nin yüzde 9 düzeyindeki siyaset faizini durağan(durgun) bırakmasını bekliyor.

Piyasalarda bugün açıklanacak veriler şu şekilde:

13.30 Avro Bölgesi, ECB Başkanı Lagarde’ın hitabı

14.00 Türkiye, TCMB faiz sonucu

16.30 ABD, aralık ayı inşaat izinleri ve konut başlangıçları

16.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

16.30 ABD, Philadelphia Fed İmalat endeksi

Yoruma kapalı.