Küçük ortaklar isyanda: Masaya dağınık imajı verdiniz

Muhalefetin kurduğu 6’lı masanın dört ufak ortağı, CHP-İYİ Parti sürtüşmesinin rahatsız.

DEVA, Mutluluk Partisi (SP), Gelecek ve Demokrat Parti (DP), İYİ Parti-CHP içinde bazen ortaya çıkan ve Saraçhane sonrası kızışan karşılıklı atışmalar sonrası ses yükseltti.

Küçük ortaklar içinde, adaylık tartışmalarının masadaki meydana getirilen birçok emek vermeyi gölge düşürdüğü görüşü hakim. Söz mevzusu 4 parti, tansiyonun iyice yükselmesinin masada dağınık bir görüntü imajına niçin bulunduğunu belirtiyor. 4 parti, bu durumun seçmen nezdinde de sıkıntıya niçin olacağı endişesini taşıyor.

ÇOK SESLİLİKTEN RAHATSIZLAR

Öte taraftan DEVA, Gelecek, DP ve SP kulislerinde CHP ve İYİ Parti atışmasının yanı sıra iki büyük ortağın iç işlerindeki gelişmeler de yakından izleniyor. İki partinin iç kaynaklı gelişmelerinden dolayı seçim sürecin negatif etkilememesi isteniyor. CHP’nin içindeki oldukça seslilikten rahatsız olan ortaklar, vekillerin, genel merkez yöneticilerinin bazen masada 6 ortak beraber hareket etmiyor şeklinde açıklamalar yaptığını vurguluyor. Yeni Şafak’ın haberine gore, Ek olarak CHP’lilerin, öteki partilerin hassasiyetini gözetmediği ve söylemleri ile masaya zarar verdiği tespitleri yapılıyor.

PAZARLIKLAR ZARAR VERİYOR

Dört ortak, İYİ Parti’nin kongreler, seçimler yaklaşırken oluşacak pazarlıklardan kaynaklı ve kurmayların yapmış olduğu açıklamaların masaya zarar verdiği düşüncesinde. Kongrelerde teşkilatlarda yaşanacak rekabet ve değişimler ile seçime yönelik sıralama hesaplarının seçim süreci performansına tesir etmesinden çekiniliyor.

DOKUNSAN YIKILACAK GİBİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, 6’lı masa için “Birisi parmakla dokunsa yıkılacak şeklinde” dedi.

Dağ, Kanal 7’deki gösterilen programda muhalefetin hemen hemen aday belirlememesine ilişkin soruya yanıt verdi. 6 karşıcılık partisinin adaya ilişkin kendi içlerinde değişik söylemlerinin bulunduğunu belirten Dağ, muhalefetin adayıyla ilgilenmediklerine, kendi adaylarının ve rotalarının belli bulunduğunu açıkladı. Muhalefetin “Talibi yıpranmasın diye açıklamıyoruz” ifadesine değinen Dağ, “Karşıcılık kendi içinde verdiği mesajlarla potansiyel isimlerini yıpratıyor” dedi.

Yoruma kapalı.