Konuyu 180 derece tersinde gösterme çabası

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, HaberTürk’te katılmış olduğu canlı yayında Altılı masanı ufak ortağı Ali Babacan’ın kirli iftirasına tepki göstererek yanıt verdi. Baykar’ın zamanı süresince oldukça ince oyunlarla karşılaştığını altını çizen Haluk Bayraktar, müdafa alanındaki İHA, SİHA’ların durdurulmasının kolay, sadece yapılmasının oldukça zor bulunduğunu söylemiş oldu.

“KONUYU 180 DERECE TERSİNDE GÖSTERME ÇABASI”

İHA’ların Türkiye için bir dönüm noktası bulunduğunun altını çizen Haluk Bayraktar, “Konuyu 180 derece tersinde gösterme çabası. 2004 senesinde biz ufacık bir firmaydık. Sonrasında müdafa endüstri başkanlığı dedi ki bizim mini insansız hava aracına ihtiyacımız var. 4 şirket katıldı, bir tanesi de üniversiteydi. Biz o işi aldık teslim ettik. En küçük bir AR – GE desteği yoktu. Türkiye için insansız hava aracı bir kıvılcımdır. İHA Türkiye için dönüm noktası diye 20 yıl ilkin söyledik. Siz sıfırdan bir teknolojik yapı geliştiriyorsanız belli aksaklıklar yaşanabilir. Biz Baykar’ın zamanı süresince oldukça ince oyunlarla karşılaştık. Bu işleri durdurmak kolay, yapmak zor. Şu an o şekilde büyük iftiralarla karşıyayız ki… ” ifadelerini kullandı.

“TEK KURUŞ KREDİ KULLANMADIK”

Devletten tek bir kuruş destek almadıklarını söyleyen Bayraktar, “Biz 2016 esasen Bayraktar TB2’yi geliştirmiş ve teslim etmiş bir firmaydık. Baykar, tüm yapmış olduğu işler süresince tek kuruş kredi kullanmamış şirket. Biz iş yaptığımız devlet kurumlarından bir kuruş AR – GE desteği almadık. Nakit bağışlama kullanmadık. Bugün 2022 senesinde Baykar’ın imzaladığı sözleşmelerin yüzde 99.3’ü ihracattan. Baykar’ın varlığı esasen rekabet ortamı oluşturuyor. En temel bu alandaki vizyonumuz bu işlerin rekabete açılması.” dedi.

Yoruma kapalı.