Komşuda sesler yükseldi: Türkiye bunu karşılıksız bırakmaz

Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilimi en fazlaca artıran meselelerden biri Yunanistan’ın Ege’de kara sularını 12 mile çıkaracağına dair söylemleri.

Yunan basınında aylardır dolaşan haberlere gore, aslına bakarsak bu sorun Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın uzun süre ‘çekmecesinde’ duruyordu; sadece Türkiye korkusundan masaya yatırılmıyordu.

KOMŞUYA İÇERİDEN ELEŞTİRİ: TÜRKİYE BUNU KARŞILIKSIZ BIRAKMAZ

Türkiye-Yunanistan geriliminin en mühim meselesi olan bu mevzu gündemi meşgul ederken Yunan basınında da Atina’ya sert bir eleştiri geldi.

Haberde, Yunanistan hükümetinin ‘bunaltıcı tv kanalları’ şeklinde olduğuna dikkat çekilerek “Yunanistan aynı peri masallarına devam ediyor” denildi.

Ek olarak Yunanistan’ın internasyonal alanda kabul edilmiş bir süreç olmadıkça asla bu şekilde bir genişletme adımına da gitmeyeceğinden bahsedildi.

Haberde, “Yunanistan hakkaten bu şekilde bir şeyi planlıyorsa bunu parlamentoya taşır. Partilere ve bilhassa de yabancı büyükelçilere sunar. Böylece destek alır. Sadece böyle bir durum olmadı” denildi.

Haberin devamında Yunanistan bu şekilde bir hamle yapması sonucunda Türkiye’nin kesinkes bunu cenk sebebi sayılacağı söylendi.

Haberde Atina hükümetinin dış ilişkilerine de eleştiri var.

Ulusal düzeyde yeni bir şey olmadığından bahsedilen haberde Türkiye’nin ise tam tersine bilhassa Libya alanında başarıya imza atıldığını açıkladı.

Türkiye ekim ayında Libya ile hidrokarbon anlaşması imzalamış ve bu antak kalma birkaç aydır Yunanistan’ın gündemini oldukça meşgul ediyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’ten de bahsedilen haberde hem Miçotakis’in hem de Dışişleri Bakanı Dendias’ın Arnavutluk ziyaretlerinin ‘tam bir fiyasko’ olduğuna dikkat çekildi.

TÜRKİYE’DEN YUNANİSTAN’A SERT TEPKİ

Geçtiğimiz hafta Yunanistan’ın kara sularını 12 mile çıkarma meselesini tekrardan gündeme getirmesinin peşinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar’dan mevzuyla ilgili sert tepki geldi.

Akar, ‘Kara sularının 6 milden yukarı çıkarılmasını kabul etmiyoruz. Bu mevzuda yanlış bir adımın ciddi sıkıntılar doğuracağını her insanın bilmesi lazım. Komşumuza ‘ihmal etmeyin yanlış hesap Ankara’dan döner diyoruz” dedi. Ek olarak Bakan Akar, konuşmasında casus belliye de vurgu yapmıştı.

Bakan Çavuşoğlu iseTürkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de hak ve çıkarlarını korumaya devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Ege’de değil 12, 1 mil dahi genişlemeye izin vermeyeceklerini altını çizdi.

Çavuşoğlu, “Meclisimizin bu mevzuda 1995’te almış olduğu karar nettir ve halen geçerlidir. Yunanistan’ı bir kez daha uyarıyoruz: Arkana almaya çalıştıklarına güvenerek düzmece kahramanlık ardında koşma. Maceraya atılma. Sonu sizin için asla iyi olmaz” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.