Kiracı ve ev sahiplerini yakından ilgilendiriyor! e-Devlet şartı geliyor

Kiracı ve ev sahiplerini yakından ilgilendiren düzenlemenin startı verildi.

2024 sonuna kadar yapılacak düzenlemeyle kira sözleşmeleri, e-devlet üstünden yapılacak. Böylece bir taşla üç kuş vurulmuş olacak. Kira sözleşmeleri elektronik ortamda yapıldıktan sonrasında hem yetki belgesiz emlakçıların faaliyetleri engellenecek, hem sözleşmeler standart hale gelecek, hem de kayıt dışı iktisat önlenerek, bu alandaki vergi yitirilmesine son verilmiş olacak.

Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemenin peşinden banka vasıtasıyla meydana getirilen ödemelerin yanı sıra ev sahibi ve kiracının anlaşması durumunda resmi tutarın haricinde kalan bedelin kayıt dışı ödenmesi meselesi gündeme gelmişti. Ev sahibi ve kiracı aralarında uzlaşma sağlayarak kira bedelini belirliyor, sözleşmeyi de bu şekilde kayda geçiriyordu. Bu da vergi yitirilmesine niçin oluyordu. Yetki belgesiz çalışan emlakçılar sebebiyle de hem kayıt dışı bir ekonomik etkinlik doğuyor hem de yurttaş mağdur oluyordu.

2024 SONUNA KADAR…

Sabah’ın haberine gore; Gömü ve Maliye Bakanlığı 2023- 2025’e ilişkin Kayıt Dışı Iktisat Planı’nı deklare etti. Kira sözleşmeleri e-devlet üstünden düzenlenecek. Buna gore, Gömü ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ilgili kurumlarla hukuki ve yönetimsel altyapıyı hazırlayacak. Emekler 2024 yılı sonuna kadar tamamlanacak.

YENİ DEĞERLEME SİSTEMİ

Türkiye’de ilk durumunda tapuya entegre bir Gayrimenkul Data Değerleme Sistemi kurulacak. Tapu ve Kadastro Data Sistemi’ne entegre merkezle Türkiye taşınmaz kıymet haritaları oluşturulacak. Taşınmazların toplu değerleme modeli ile değerinin belirlediği bir sistem kurulacak. İçişleri Bakanlığı, Gömü ve Maliye Bakanlığı, Ziraat ve Orman Bakanlığı, Gelir İdaresi, BDDK, SPK ve belediyeler, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenleme meydana getirecek. 2025 yılına kadar sistem kurulacak.

KAYIT DIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRANA İHALE YOK

Kayıt dışı işçi çalıştıranların kamu ihalelerinden yasaklanması ve yatırım-teşvik uygulamalarından yararlanmasını önlemeye yönelik yasal düzenleme yapılacak. Esnek-uzaktan emek verme modelleri başta olmak suretiyle yeni emek verme modellerine yönelik mevzuat gözden geçirilerek lüzumlu yasal düzenlemeler yapılacak.

ÜCRETLER BANKADAN ÖDENECEK

İşverenlerin ücret ödemelerini bankalar vasıtasıyla gerçekleştirmesi sağlanacak. İkinci el vasıta alım satımı, tapu takas yada kitle fonlaması benzer biçimde yüksek tutarlı işlemler için hususi olarak belirlenecek limitlerdeki transferlerin FAST sistemi vasıtasıyla gerçekleştirilmesini sağlamak suretiyle Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi geliştirilerek devreye alınacak.

OTOMOBİL TİCARETİNE TEMİNAT

Motorlu vasıta ticaretinden meydana gelen vergi kaybının önlenebilmesi için güvence uygulaması hayata geçirilecek. Akaryakıt pompalarına bağlı ödeme kaydedici cihazlara plaka bilgilerinin otomatik tanımlanmasına imkân elde eden Taşıt Tanınma Sistemi kurulacak. Etil alkolün amacı haricinde kullanımını önlemek amacıyla yasal düzenleme yapılarak takip sistemi kurulacak.

KKM DÖVİZ TALEBİNİ SINIRLADI

Bir yılını geride bırakan Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulaması ile ilgili değerlendirmede bulunan Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, uygulamanın küresel ve bölgesel zorlukların mühim seviyede arttığı bu yıl finansal istikrarın güçlendirilmesine, döviz talebinin sınırlandırılmasına ve TL mevduatın vadesinin uzamasına mühim katkılar sağladığını bildirdi. Nebati, “Kurlarda seyrin istikrar kazanmasıyla enflasyonun daha da hızlanmasının önüne geçtik, hatta düşüş trendine girmesini sağladık. Döviz kurundaki oynaklığın azalması, emtia fiyatlarının normalleşmesi ve TL’ye güvenin artmasıyla önümüzdeki dönemde enflasyonda ciddi düşüşlerin yaşanacağından kimsenin kuşkusu olmasın” dedi

Yoruma kapalı.