Kimsenin yan bakmasına imkan ve fırsat vermeyeceğiz!

Ulusal Müdafa Bakanlığı ve Bakü Valiliğinin katkılarıyla, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliğince düzenlenen “Karabağ Azerbaycan’dır-Vatan Savaşı Zamanı: Şahsiyet Faktörü” kitabının tanıtımı, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde yapılmış oldu.

Programda konuşan Bakan Akar, Azerbaycan ve Ermenistan içinde 44 gün devam eden 2. Karabağ Savaşı’ndaki gelişmelerin Türkiye tarafınca yakından takip edildiğini belirtti.

Azerbaycan topraklarının adil olmayan bir harp sonucunda işgal edildiğini dile getiren Akar, şunları kaydetti:

“Hepinizin yakından bilmiş olduğu fakat dünyanın duymak ve görmek istemediği oldukca ciddi katliamlara, katillere, cinayetlere muhatap oldular. Bir kez daha cefa, işkence gördüler. Bu vakalar olurken Avrupa Birliği, NATO, Birleşmiş Milletler, öteki ülkeler ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı maalesef bu mevzulara hiçbir şekilde duyarlılık, ilgi göstermediler, lüzumlu tedbirleri almadılar. Rusya, ABD ve Fransa’nın eş başkanlık yapmış olduğu MİNSK Grubu bu mevzularda son aşama duyarsız kaldı.”

Hulusi Akar, tek millet olan Azerbaycan ve Türkiye’den birine yönelik herhangi risk ve tehdit durumunda, tek yürek halinde buna karşı koymaya hazır olunduğunu altını çizdi.

İki ülke silahlı kuvvetlerinin, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu için yoğun emek harcama içinde olduklarını söyleyen Akar, bu çalışmaların büyük bir başarıyla devam ettiğini belirtti.

Akar, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin orada gereksinim duyan müdafa sanayisi mevzusunda yapılması ihtiyaç duyulan ne var ise onları bugüne dek yaptık, bundan sonrasında da inşallah azim ve kararlılıkla yapacağız. Türk’ün enerjisini dünyaya gösteren Azerbaycan ordusuna, bundan sonrasında herhangi bir halde kimsenin yan bakmasına imkan ve fırsat vermeyeceğiz.” dedi.

Bakan Akar, Azerbaycan ile askeri eğitim işbirliğinin, müdafa sanayisi onarım çalışmalarının, mayınların ve patlayıcıların temizlenmesinin devam ettiğini hatırlattı.

– “BİZ SAVAŞMAK İÇİN DEĞİL, İSTİKRAR VE BARIŞ İÇİN VARIZ”

Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın uzattığı sulh elini tutmasını tavsiye ettiklerini kaydeden Akar, “Biz savaşmak için değil, caydırmak için varız, biz savaşmak için değil, istikrar ve sulh için varız. Buna çaba gösteriyoruz.” şeklinde konuştu.

Akar, Azerbaycan ve Ermenistan içinde anlaşmanın imzalanmasıyla, bölgede sulh ve istikrarın sağlanması, tüm Kafkasya’da bir sulh ve refah ortamının doğması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

Ulusal Müdafa Bakanı Akar, “Azerbaycan bu mevzuda yapılması ihtiyaç duyulan ne var ise bunların hepsini yapmış oldu, halletmeye devam ediyor. Biz bu manada Türkiye olarak Azerbaycan-Ermenistan arasındaki normalleşmeye, iyileşmeye dönük ne var ise destekliyoruz. Bunun haricinde çözümsüzlüğü körükleyen her türlü duruma karşı olduğumuzu da her insanın bilmesini istiyoruz.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin etkin ve caydırıcı olması için çalıştıklarını söyleyen Akar, “Kardeşimiz Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri için de aynı şey geçerli. Biz savaştan ilkin caydırmayı düşünüyoruz. ‘Harp olmasın’ diyoruz fakat demekle harp olmamış olmuyor, harp oluyor. Bunu yapabilmek, bu sözün anlaşılabilmesi için caydırmak, kuvvetli olmak gerekiyor.” diye konuştu.

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan’ın davasında haklı bulunduğunun bilinmesi, bunun içselleştirilmesi ve her yerde açık şekilde ortaya konulması icap ettiğini vurgulayarak, “Türkiye olarak halletmeye çalıştığımız en mühim konulardan bir tanesi bu. NATO platformları başta olmak suretiyle internasyonal platformlarda, ikili ilişkilerde devamlı bunu gündeme getiriyoruz.” dedi.

Karabağ Azerbaycan’dır-Vatan Savaşı Zamanı: Şahsiyet Faktörü Bilim Editörü Prof. Dr. Kerim Şükürov da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev rehberliğinde hazırlanan kitabın Azerbaycan-Türkiye dostluğuna görkemli bir abide bulunduğunu söylemiş oldu.

Azerbaycan Müdafa Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, oldukca sayıda Türk ve Azeri askerin katılmış olduğu programda, Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası tarafınca konser verildi.

Yoruma kapalı.