Kim Jong-un’dan nükleer cephanelik çağrısı

Yonhap’ın, Kore Merkezi Haber Ajansından (KCNA) aktardığı habere gore, Kim, söz mevzusu mesajını, iktidardaki Kore İşçi Partisi’nin, Pyongyang’ın yeni yıl için ana siyaset yönergelerini belirlemek suretiyle düzenlenen genel kurul toplantısında iletti.

Kim, Cenup Kore’nin “su götürmez düşman” haline geldiği bir durumda taktik nükleer silahların seri üretiminin önemini ve gerekliliğini vurgulayarak, ülkenin nükleer cephaneliğini “katlanarak” artırma çağrısında bulunmuş oldu.

Kim, ek olarak, ülkesinin askeri kabiliyetlerini “kesin halde” güçlendirmek amacıyla yeni bir kıtalararası balistik roket geliştirilmesi ve bir casus uydunun mümkün olduğunca erken yörüngeye yerleştirilmesi icap ettiğini kaydetti.

2020’den beri senelik yeni yıl hitabı yapmayan Kim, bunun yerine ülkesinin yeni yıl için siyaset hedeflerine ilişkin mesajları yıl sonu parti toplantılarında veriyor.

– KUZEY KORE, 2022’DE 90’I AŞKIN FÜZE FIRLATTI

Şimal Kore, 2022’de önceki senelere gore bir yılda fırlattığından daha çok sayıda roket ateşleyerek Kore Yarımadası ve Doğu Asya’da tansiyonu yükseltti.

Doğu ve batı yönlerine çeşitli tip ve menzillerde toplam 90’ı aşkın roket fırlatan Pyongyang yönetimi, kasım ayı başlangıcında bir tek bir günde 23 roket ateşledi.

Pyongyang, 2023’ün ilk saatlerinde de balistik roket denemesi yapmıştı. Cenup Kore Genelkurmay Başkanlığına gore, mahalli saatle 02.50 sularında Ryongsong bölgesinden kısa menzilli balistik roket fırlatılmıştı.

Yoruma kapalı.